Mavi Balina Özellikleri Nelerdir?

0
857
mavi balina
mavi balina

Yapılan araştırmalar ile dünya genelinde en büyük hayvanın mavi balina olduğu ortaya çıkmıştır. Olgun bir mavi balinanın boy uzunluğu kuyruk kısmından kafa kısmına kadar ortalama olarak 23 metre ile 30.5 metre arasında değişiklik gösteriyor. Mavi balinanın ağırlığı ise ortalama olarak 150 tondur. Mavi balinanın uzunluğu 8 ya da 10 katlı bir apartmanın uzunluğuna ve ağırlıkları da 112 adet yetişkin zürafanın ağırlığına eşittir.

Enine ve boyuna oldukça büyük bir hayvandır. Son yıllarda balina avcılarının avlamış oldukları en yaşlı balinanın ortalama olarak 25 metre uzunluğunda olduğu belirtilmiştir. Dişi mavi balinaların ağırlığı genellikle erkek mavi balinaların ağırlığından daha fazladır. En ağır mavi balina 176 kilo olarak ölçülmüştür.

Mavi Balina Türünün Fiziksel Özellikleri

Mavi balinaların fiziksel özelliklerine bakıldığında en dikkat edici özelliğin baş kısımlarının oldukça geniş olmasıdır. Mavi balinanın ağız kısmı o kadar büyüktür ki profesyonel bir futbol takımının tüm oyuncuları dil kısmına sığabilir. Mavi balinanın çok büyük bir kalbi vardır ve atar damarları ise uzun bir halatı andırır.

Yeni doğan bir mavi balina yaklaşık olarak 8 metre uzunluğunda olurken ağırlığı ise olgun bir filden daha fazladır. Yavru mavi balinalar çok hızlı bir şekilde gelişim göstererek yaklaşık olarak 7 aylık bir süre içerisinde kendi kendilerini idare edecek konuma gelebiliyorlar. Yavru bir mavi balina günlük olarak ortalama 380 litre anne sütü içer. Yetişkin bir mavi balina ise her gün 4 ton kadar karides ile beslenir. Hala dünya genelinde birçok insan dünyanın en büyük hayvanın dinozor olduğunu zanneder.

Ancak en ağır dinozorun 81.700 kilo olduğu biliniyor. Bu ağırlık yetişkin bir mavi balinanın ağırlığında çok az fazla bir değerdir. Bu verilerde dünyanın en büyük hayvanının bir deniz hayvanı olan mavi balina olduğunu gösteriyor. Çünkü kara hayvanlarının bünyesel özellikleri itibari ile kendilerini dengelemeleri gerekiyor. Deniz hayvanları ise denizden sağladıkları fayda ile ağırlıklarının farkına varmazlar. Bu nedenle yaşantıları kara hayvanlarına göre daha kolaydır. Günümüzde mavi balinaların sayısının 10.000 civarında olduğu sanılıyor.

Paylaş
Önceki İçerikKambur Balina Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikBirman Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here