Mavi Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?

0
406
mavi köpekbalığı, mavi köpek balığı, prionace glauca
mavi köpekbalığı, mavi köpek balığı, prionace glauca

Mavi köpekbalığı en güzel köpekbalığı türleri arasında yer alır. Dünyanın en güzel köpekbalığı olduğu gibi aynı zamanda dünyanın en çok avlanan köpekbalığı türü de yine mavi köpekbalığı cinsidir.

Bilimsel isimleri Prionace Glauca olan mavi köpekbalığı türleri, ince vücut yapısı ve torpido şeklinde ki görüntüsü ile ismini almıştır. Görüntülerinin belirginliğinden dolayı dalgıçların bu köpekbalığı cinsini tespit etmesi çok kolaydır. Çok iyi yüzebilen köpek balığı türlerindendir.

Mavi köpekbalığı 4 metre uzunluğa ve 205 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir.

Kısaca mavi köpekbalığı türünün özellikleri bunlardır.

Mavi Köpekbalığı Yaşam Alanı

Bu köpekbalığı türü neredeyse tüm okyanus ve denizlerde yaşar. Dünyada ki en yaygın köpek balıkları arasında yer alır. Göçmen köpekbalıkları oldukları için zaman zaman yer değiştirirler.

Derin sularda yaşamayı severler. Bazı bilimsel araştırmalara göre, bu köpek balığı türleri 400 metre derinlikteki sularda yaşayabilmektedir. Ilıman ve sıcak suları seven bu köpek balıklarının tercih ettiği su sıcaklıkları ise 10-20 C (santi grad derecedir).

Duyusal Sistemleri

Mavi köpekbalıkları da aynı diğer köpek balıkları gibi duyusal sistemlere sahiptir. Lorenzi ampulu organı sayesinde denizdeki tüm elektromanyetik dalgaları tespit edebilmektedirler. Bundan dolayı, avlarının yerini kolayca bulabilmektedirler. Avlarının kalp atışlarını kilometrelerce uzaklıktan duyabilmektedirler.

Avcılık

Mavi köpek balığı türleri kalamar yemeyi çok severler. Ayrıca, kemikli balıklar, küçük köpek balıkları, deniz kuşları, karidesler ve istakozlar ile de beslenirler.

Üreme

Üremeleri için öncelikle eş bulmaları gerekmektedir. Ancak, mavi köpekbalığı türlerinin eş seçimi yani kur yapma davranışları çok şiddetlidir. Hatta o kadar şiddetli olmaktadır ki, çoğu zaman erkek köpekbalıkları dişileri ısırmaktadır. Ancak, burada da dişilerin çok şanslı olduğu belirtilmelidir. Çünkü dişilerin deri kalınlıkları, erkeklerinkinden 3 kat daha kalındır. Bu köpek balığı türü tek seferde 20 ila 100 adet yavruyu dünyaya getirebilir.

İnsan İlişkileri

Maalesef insanlar tarafından en çok avlanan köpek balığı türüdür. Her yıl yaklaşık 10-20 milyon civarında mavi köpekbalığı insanlar tarafından avlanmaktadır. Bu köpekbalıklarının en tehlikeli düşmanları insanlardır.

İnsanlara saldırdığı pek görülmemiştir. Saldırgan olmayan köpek balığı cinslerindendir.

Paylaş
Önceki İçerikEvde Beslenebilecek Köpekler Nelerdir?
Sonraki İçerikBalina Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here