Meksika Moli Balığı Özellikleri ve Bakımı

0
510
meksika-moli-baligi, meksika-molisi, moli-baligi-turleri
meksika-moli-baligi, meksika-molisi, moli-baligi-turleri

Meksika Moli Balığı da lepistes balıkları gibi hat yetiştirmeyle çoğaltılarak siyah, benekli ve lir kuyruklu çeşitlerde üretilmiştir. Meksika Moli Balığı canlı doğuran balık türleri arasında yer alır. Oldukça popüler bir balık olup, bakımı da çok kolaydır.

Moli balıklarının özel üretim olanları hastalıklara karşı daha çaresizdir ve çabuk hastalanabilirler. Ayrıca doğada yaşayan türlerine göre daha yüksek su sıcaklıklarında beslenebilir. Bu moli balığını akvaryumda besleyecekseniz, akvaryum suyuna bir miktar tuz atmak sağlıklı yaşamalarına olanak tanır.

Meksika Moli Balığı türü kireçli su ve bitki dolu akvaryumları çok sever. Ayrıca kalabalık akvaryumları da severler. Melezleri sıcak su ve az miktarda tuz ile bir arada tutabilirsiniz.

Bu moli balığı türünün bakımı ve çoğaltılması (üremesi) çok kolay bir balık türüdür. Erkek cinsleri gonopodia’ları ile ayırt edilebilir. Ayrıca erkek moli balıklarının kuyrukları dişi moli balıklarına göre daha büyüktür. Yavru moli balıklarının hayatta kalabilmesi için akvaryumda bol miktarda bitki olması gerekir.

Eğer bitkiler için akvaryumunuzda yeteri kadar yer yoksa, dişi moli balığının yavrusunu doğurması için ayrı bir akvaryuma da alabilirsiniz. Acemi akvaryumcular rahatlıkla besleyebilir.

Meksika Moli Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Poecilia sphenops

Türkçe İsmi: Meksika Moli Balığı

Familyası: Poeciliidae

Anavatanı: Meksika ve Kolombiya arasında

Boyutu: 6 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 18-28 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 7,0-8,5 pH

Optimum Su Sertliği: 12-30 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımlarında yaşar

Üreme Şekli: Yavrularını canlı doğurur

Bakım Zorluğu: 1.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Meksika Moli Balığı hem etçil hemde otçul beslenen canlı doğuran akvaryum balık türlerindendir. Canlı veya dondurulmuş böcek larvaları (yumurtaları) ile beslenir. Bunların dışında algler, bitki parçaları, pul yemler ve bezelye gibi yeşil besinler ile de beslenebilir.

Paylaş
Önceki İçerikGolden Retriever Irkı Özellikleri ve Beslenmesi
Sonraki İçerikPlati Balığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here