Melek Balığı Özellikleri Nelerdir?

0
1272
melek-baligi, melek-baligi-ureme, melek-baligi-ciftlestirme, melek-baligi-ozellikleri
melek-baligi, melek-baligi-ureme, melek-baligi-ciftlestirme, melek-baligi-ozellikleri

Melek balığı akvaryum hobisiyle uğraşanların en popüler akvaryum balıkları arasında yer alır. Melek balığı üreticileri, bu balığın renklerinin ve kuyruklarının gelişimi için çok özel üretim teknikleri uygular. Bu yüzden melek balıkları doğada nadir bulunan balık türlerindendir.

Genç melek balığı oldukça dikkatli seçilmelidir.

Eğer melek balığı üretimi yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Gereğinden fazla üreme yaptırılması durumunda, melek balığının kuyruklarında deformeler oluşmaya başlar. Renkleri soluklaşmaya ve hatta büyümesinin durmasına bile yol açabilir.

Melek balıkları akvaryumda küçük balıklar ile beslenmemeli. Ayrıca, bu ciklet balığı türünü besleyeceğiniz akvaryumda canlı bitkilerin olmasına da dikkat etmelisiniz. Muhakkak canlı bitkiler ile birlikte bakmalısınız.

Melek balığını çiftleştirmek oldukça zor ve meşekkatli bir süreçtir. Eğer üreme yaptıracaksanız balığınızı 1 dişi 1 erkek olarak, 1’den fazla grup halinde besleyin. Çiftleştirmek için balığınızın genç olması da çok önemlidir.

Melek balıklarının eşleri ile olan bağları çok kuvvetlidir. Bu ciklet türü, yumurtalarını yaprakların ve düz yüzeylerin üzerine bırakır. Daha sonra ise maalesef kendi yumurtalarını yemeye başlar. Bu yüzden yumurtaları muhakkak muhafazaya almalısınız.

Melek Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Pterophyllum scalare

Türkçe İsmi: Melek Balığı, Angel balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Orta amazon havzası

Boyutu: 15 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 24-28 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,0-7,5 pH

Optimum Su Sertliği: 15 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Melek Balığı hem etçil hemde otçul beslenen bir ciklet balığı türüdür. Canlı, dondurulmuş ve ticari yemler ile beslenebilir. Eğer evinizde marul ve bezelye varsa, bu sebzeler ile de besleyebilirsiniz. Melek balığınızı aşırı derecede beslememeye de çok dikkat etmelisiniz.

Paylaş
Önceki İçerikCiklet Balığı Türleri Nelerdir?
Sonraki İçerikAstronot Balığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here