Minyatür Pinscher Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
349
minyatür pinscher

Son derece küçük bir köpek cinsi olan minyatür pinscher, bacak kısımları daima yere dik bir şekilde basan bir köpek cinsidir. Çenesi çok güçlü ve beden kısmı ile uyum içindedir. Patileri çok küçük olduğundan kedi patilerine benzer. Koyu renkli gözleri vardır. Tüylerinin rengi siyah ve ten rengi olabilmektedir. Kendine özel bir yürüyüşü vardır.

Minyatür Pinscher ırkı, kendine oldukça güvenen ve kafasına göre hareket etmeyi çok seven bir ırktır. En sevdiği huylarından biri havlamak olduğu için çok sık havlarlar. Sahibine son derece sadık olan bir ırktır. Aynı zamanda çok zeki bir köpektir. Boyutu küçük olmasına karşın, kendini büyük bir köpek gibi hissedebilir. Koruma açısından ortalama bir değerde korumaya sahiptir.

Genellikle diğer köpeklere sık sık havlarlar. Çocuklar onu fazla rahatsız etmedikleri sürece onlarla iyi geçinir. Yabancılara karşı hep şüphe ile yaklaşır. Eğer çok şımartılırsa sürekli dediğinin olmasını isteyecektir. Kapasite olarak öğrenme gücü oldukça yüksek olan bir köpektir. Hem insanlarla hem de diğer köpeklerle tanıştırılması gereken zaman 2-5 aylık olduğu zamanlardır. Tuvalet eğitimi özenle verilmelidir. Bazı eşyaları köpeğin dokunamayacağı yerlere koymanızda fayda vardır. Çünkü köpek eşyaları kemirip yutabilir.

Minyatür Pinscher Bakımı ve Eğitimi

Minyatür Pinscher, tüyleri çok kısa köpek cinsleri arasında yer aldığı için bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin bakımı için haftada 2 veya 3 kere yumuşak bir fırça ile taranması yeterli olacaktır.Çok sık banyo yaptırılmaması gerekir. Çünkü cildi kurumaya çok meyilli bir köpektir. Kirlendiği zaman ılık su ile ıslatılan bir bez yardımı ile güzelce silinmesi ve tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Minyatür pinscher bakımı için, göz çevresinin her gün düzenli bir şekilde temiz bir bez yardımı ile silinmesi, kulaklarının her hafta kendine özel losyona batırılarak pamuk ile temizlenmesi ve ayda bir kez olmak üzere tırnaklarının kesilmesi gerekir. Bu köpekler çok hareketli oldukları için sıklıkla yürüyüşe çıkarılması, evde daha sakin kalmalarına yardımcı olacaktır.

Minyatür Pinscher Beslenmesi

Minyatür Pinscher, kuru mama ile beslenmelidir. Yavru Pinscher köpeklerinin beslenmesi için kaliteli yavru köpek mamaları tercih edilmelidir. Bu şekilde dışarıdan her hangi bir takviye yapmanıza gerek kalmaz. Minyatür Pinscher beslenmesinde ev yemekleri ve başka yiyeceklerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde bu maddeler köpeğinizin böbrek ve karaciğerlerinde birikime neden olarak hastalanmasına sebep olmaktadır.

Minyatür Pinscher cinsi köpekleri, çok fazla hareketli olduklarından, bu köpekleri çok erken saatlerde beslememek gerekir. Aksi durumda kusma gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. Minyatür pinscher cinsi köpeğinize gün içerisinde vereceğiniz kuru mama miktarının 3’te 1’ini sabah, kalan diğer kısmını ise yatmadan hemen önce vermeniz, köpeğiniz için en sağlıklı beslenme biçimi olacaktır. Düzenli bir şekilde yapılan veteriner kontrolü ve sağlıklı bir beslenme şekli ile köpeğinizin hastalıklardan korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here