Mor Ciklet Balığı Özellikleri, Kribensis Balığı Özellikleri

0
711
mor-ciklet-baligi, kribensis-ciklet-baligi
mor-ciklet-baligi, kribensis-ciklet-baligi

Mor Ciklet Balığı bir diğer ismi ise Kribensis balığı çok canlı bir ciklet balığı türüdür. Kribensis balığı akvaryum hobisine yeni başlayanlar için uygun bir akvaryum balığıdır. Bu balığı beslemeye başlamadan önce, akvaryumunuzu muhakak düzenlemeniz gerekir.

Bu ciklet balığı türü de, diğer cikletler gibi akvaryumda sığınabiliceği ve saklanabileceği yerler arar. Akvaryumda mutlaka bitkiler ve oyuklar olmalı.

Mor Ciklet Balığı yumurtalarını çukur kazarak bırakır. Bu yüzden akvaryumda ince kum kullanmalısınız. Böylece kribensis balıkları kumu kazarak yumurtalarını içerisine bırakabilsin.

Üreme aşamasında saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir. Bunun önüne geçmek için sığınaklar yapabilirsiniz. Bu ciklet türü aile gibi davranır.

Erkek bireylerin anal ve sırt yüzgeçleri sivridir. Kuyruklarının orta kısımları uzun kılçıklardan oluşur ve dişilere göre genel olarak daha büyüktür. Dişi Mor Ciklet Balığı’nın gövdesi ve yüzgeçleri daha yuvarlaktır. Karın kısımları pembe renklidir.

Bu akvaryum balığı türü, yumurtalarını oyukların tavanlarına bırakırlar. Yavrulara dişiler bakar. Erkek bireyler bölgeyi korurlar. Yavrular minik karidesler ile beslenebilir.

Mor Ciklet Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Pelvicachromis pulcher

Türkçe İsmi: Mor Ciklet Balığı, Kribensis balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Afrika ve Nijerya

Boyutu: Erkekleri 10 cm, Dişileri 8 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 24-25 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,5-7,5 pH

Optimum Su Sertliği: 8-15 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları ve alt kısımları arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 1.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Mor Ciklet Balığı hem etçil hemde otçul beslenen ciklet balığı türüdür. Canlı besinler, dondurulmuş gıdalar ve toz gıdalar ile beslenebilir. Bunların dışında kribensisler kırmızı solucan ve su piresine bayılırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here