Muhabbet Kuşları Hakkında Herşey !

0
404
muhabbet-kuslari
muhabbet-kuslari

Evimizde severek beslediğimiz evcil türünün biri de muhabbet kuşları türüdür. Muhabbet kuşları’nın renkleri, sıcakkanlılığı, konuşması, yavruları artık sizi onların küçük dünyalarına tanıklık etmenizi sağlar. Eğer kuşunuza çok ilgi gösteriyorsanız eş almakta acele etmeyin.

Muhabbet kuşları’nın konuşmasını istiyorsanız erkek muhabbet kuşları tercih edin, dişilere oranla daha çok kelime ezberleyebilirler.

Bu durumda satın almak istediğiniz muhabbet kuşları’nın cinsiyetini ayırt etmek istiyorsanız gaga üzerindeki burun deliklerinin olduğu yerdeki zeminin rengine bakın. Zemin rengi koyu mor, mavi tarzdaysa erkek, zemin rengi açık pembe, beyaz ve krem tonlarıysa dişidir demektir.

Muhabbet kuşları nasıl konuşturulur?

Muhabbet kuşları’na uygun kafesi, yemi ve vitamin suyunu aldıktan sonra birlikte yaşamaya merhaba diyebilirsiniz artık. Odanızın en güzel yerini ayırın onlara. Güneş ışığı alan, hava akımı olmayan hafif yüksek bir zemine yerleştirebilirsiniz kafesi. Eğer kuşun size alışmasını istiyorsanız gün içerisinde çıkarın yemini elinize koyun ve ona ç,ş,f,k, harflerinin yoğun olduğu kelimeleri tekrarlayın. Sabah ilk yanına yaklaşınca aynı kelimeyi tekrarlayıp gece yatmadan önce aynı kelimleri tekrar edin. Bu aşamada sabırlı olun çünkü kuşunuzun çabası kısa zamanda sonuç verecektir.

Artık konuşan ve elinize gelen sizinle iletişim kuran kuşunuza eş alma zamanı gelmiştir. Onun yalnız olması durumu sizi üzüyorsa hemen kuşunuza oranla daha genç bir eş tercih edin.

Eş durumunu da hallettikten sonra artık belli aralıklarla onlara zaman tanıyın, sık sık kafesi rahatsız edip erkeğin ilgisini üzerinize çekmeyin. Akabine kafese hemen holluk takın. İlk zamanlar birbirleyile kavga eder şekilde gaga ısırma ve ötme durumları olabilir. Sabırlı olun kısa zamanla dişi kuş kur yapmaya başlar  erkek peşindedir, sonrasında ise bu durum tersine döner ve dişi kuş diğerini kabul eder. Bu durum erkek kuşlarda 1 yaş dişilerde 8-9 aylık kadar olmalıdır ki uyum sağlamaları için zorlanmasınlar.

Muhabbet kuşları yavrulama aşaması

Artık muhabbet kuşları için yalnız kalma dönemidir. Hiçbir şekilde rahatsız etmemek gerekir. Sadece su ve yem değişmi için uğrayın kafese, ayrıca mümkünse akşamları ışık görmeyen sessiz bir odaya alabilirsiniz onları. Çünkü kuşların doğası gereği bu şekilde olmalıdır.

İlk zamanlar dişi muhabbet kuşları holluğu tanıma, gagalayıp kendine uygun yeri seçme ve orada vakit geçirme dönemidir. Yaklaşık iki hafta sonra ilk yumurta gelir ve dişi kuş sadece dışkılamak için yavruluk dışına çıkar, diğer zamanlarda eşi onu holluğun hemen dışından beslemeye başlar. Bu durum yumurta için çok önemlidir çünkü soğumaması gerekir.

İlk yumurtanın ardından iki güne bir diğer yumurtalar gelir. En az 2 en çok 8 yumurtayla bu süreç sonlanır ve 21 gün sonra ilk çıkan yumurta döllenmişse yavru çıkar. Yine iki güne bir diğer yavrular çıkmaya başlar.

Artık kafeste hummalı bir çalışma başlamştır. Erkek muhabbet kuşları yemi dişinin gagasına kusarak beslenmeyi gerçekleştirir. Dişi de aynı şekilde yavrulara verir. Eğer yavru sayısı çoksa erkek kuş dişiyi besledikten sonra holluğun içerisine girer ve diğer yavruların beslenmesine yardımcı olur.

Yaklaşık 1 aylık süre sonunda yavru muhabbet kuşları kafesin içerisine çıkmaya başlar babayı taklit etmeye ve başlar. Kafesin içinde çırpınarak uçmak için deneme çalışmaları yaparlar.

Bu dönem de anne kuş artık onları gagalamaya ve kafesten atmaya kadar gidebilir. Çünkü hayvanlarda içgüdüsel olarak kendi yaşamlarını devam ettirmeleri için bu durum söz konusu olur.

Paylaş
Önceki İçerikKedilerin üreme sistemleri
Sonraki İçerikKöpeklerde Davranış Sorunları ve Çözümleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here