Newfoundland Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
262
Newfoundland, Newfoundland köpek, Newfoundland dog, Newfoundland özellikleri, Newfoundland bakımı, Newfoundland beslenmesi, Newfoundland eğitimi
Newfoundland, Newfoundland köpek, Newfoundland dog, Newfoundland özellikleri, Newfoundland bakımı, Newfoundland beslenmesi, Newfoundland eğitimi

Newfoudland çeşidinin, diğer köpek türlerine göre biraz büyük, fakat oldukça nazik köpekler arasında yer almaktadır. Çok iri olmalarıyla bilinen bu köpek türünün en büyüğü, burundan kulağa 1.8 metre boyunda ve 117 kilo olduğu belirlemiştir. Kaslarının güçlü bir yapıya sahip olması köpeğe yüzme yeteneği kazandırmaktadır. Newfoundland köpek türünün bu yeteneğe katkı sağlayan özelliklerden birisi de iri kemiklere sahip olmasıdır.

Uzun mesafe yüzecek derecede nefeslerini tutabilme özellikleri vardır. İyi huylu olan bu köpek ırkı oldukça nazik bir o kadar da güçlüdür. Sıcak havalara karşı dayanıklı değillerdir. Haftada en az üç kere bakım yapmak doğru olacaktır. Bakımları zordur. Bunun sebebi ise tüylerinin kalın ve uzun olmasıdır. Ömürleri 9 ila 11 arasındadır.

Newfoudland Eğitimi ve Bakımı Nasıldır?

Bu köpek türünün büyük olduğu gözlemlenebilir. Newfoudland ırkının suya karşı çok düşkün olduğu bilinmelidir. Ayak yapıları perdeli şekildedir. Bu yüzden yüzme eğitimi vermek uygun olacaktır. Çok iyi yüzücü oldukları kesindir. Denizde yüzen köpeklerin, denizden çıkmasıyla beraber yıkanması gerekir. Karakteristik özelliklerinden birisi de sosyal olmalarıdır. Bu yüzden newfoundland köpek ırk eğitilirken pek bir sorun yaşanmaz.

Aile yaşamına uygun bir köpektir. Bakımları pek zor olmamakla beraber pekte kolay değildir. Tüylerinin uzun olması bakımının sürekli yapılması anlamına gelmektedir. Yılda iki defa tüy döker. Kuyruk, göğüs ve baş taraflarında daha fazla tüy bulunmaktadır. Sıcak yaz aylarında tüylerini kesmek doğru olacaktır. Kalın tüylü olmasından dolayı sıcağa karşı dayanıklı değillerdir. Newfoundland eğitimi ve bakımı hakkında verilen bilgiler bu şekildedir.

Newfoundland Beslenmesi Nasıldır?

Newfoundland beslenmesi konusunda pek bir zorluğunun bulunduğunu söylemek mümkün değildir. Bu köpek ırkına sürekli yemek yedirmek pek doğru olmayacaktır. Bu durumun yapılmaması köpek için faydalı olacaktır. Düzenli yeme programının olması gerekir. Düzenli bir şekilde yemek yedirilen Newfoundland, zayıf ve fit bir şekilde büyüyeceğinden ileride pek bir sorun yaşamayacaktır.

Fakat bunun tam tersini uygulayanların, ileride sıkıntı yaşayacağı kesindir. Büyüme çağındaki newfounland köpeklerine çok fazla mama yedirmek yanlış bir tutum olacaktır. Uygun mamaların üzerinde yazılmış olan beslenme programına uyarak yemek yedirmek, kilo sorununun önüne geçecektir. Köpeğin enerji harcamasına göre veya aktivitelerine göre de yeme programı ayarlamak doğru olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here