Pantropik Benekli Yunus Balığı ve Özellikleri

0
369
pantropik benekli yunus
pantropik benekli yunus balığı,pantropik benekli yunus türü,pantropik benekli yunus cinsi

Bilimsel ismi Stenella attenuata olan pantropik benekli yunus balığı, Stenella cinsine ait olan beş yunus türü arasında yer alır. Adından da anlaşılabileceği üzere yalnızca ılıman ve tropik sularda yaşar. Dünyanın tüm ılıman ve tropik okyanuslarında yaşayan bu yunus türü ilk kez 1846 senesinde John Gray tarafından tanımlanarak bilimsel olarak kabul edilmiştir. Ancak John Gray yapmış olduğu ilk analiz ile Atlantik benekli yunusunu da aynı türe dahil etse de günümüzde Atlantik benekli yunus ile pantropik benekli yunus balığı cinsi iki ayrı yunus türü olarak kabul edilmektedir.

Pantropik benekli yunus ve fiziksel özellikleri

Bu yunuslar yazımızın başında da söylediğimiz gibi dünyanın tüm ılıman ve tropik sularında yayılmış durumdadır ve pantropik benekli yunus balıklarının fiziksel özellikleri yaşadıkları bölgeye göre ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıklar yalnızca renk gibi görünüşle ilgili değildir. Pantropik benekli yunuslarının boyutları arasında da farklılıklar bulunur. Örneğin bu yunus türünün kıyılarda yaşayan üyelerinin boyutları daha büyüktür ve benekleri de çok daha fazladır.

Pantropik benekli yunus balığı yavruları tek renklidir ve bu nedenle yunusların üzerindeki benekler bireylerin erişkin olup olmadığını belirlemede çok önemli rol oynar.  Ancak Meksika Körfezi’nde yaşayan bireyler bazen erişkin oldukları halde beneksiz de olabilirler.

Pantropik benekli yunusu ince uzun ağzı ile tanınır. Bu yunusların hem üst hem de alt çenelerinin rengi koyudur ve beyaz dudakları vardır. Bu yunuslar için orta büyüklükte demek pek da yanlış olmaz zira 80-90 cm boyunda doğan pantropik benekli yunuslar erişkin olduklarında boyları 2,5 metreye ağırlıklarıysa 120 kiloya ulaşır. Erkek yunusların cinsel olgunluğa ulaşması 12 sene sürerken bu süre dişilerde 10 yıldır. Pantropik benekli yunus memelisi ortalama olarak 40 yıllık bir yaşam süresine sahiptir.

Son derece oyuncu bir yunus türü olan pantropik yunus türü teknelerle birlikte yüzmeyi çok sever ve bunun yanı sıra su sıçrayışları da yapar. Bu yunuslar yaşadıkları bölgeye bağlı olarak açık deniz balıkları, deniz kabukluları ve mürekkep balığı gibi canlıları yiyerek beslenirler.

Nesli tükenmekten kurtarılmıştır

Bu yunus türü 1980’li yıllarda Büyük Okyanus’ta uygulanan ton balığı yakalama yöntemleri sebebiyle milyonlarcasının ölmesi neticesinde nesli tükenme tehlikesi altına girse de bu yöntemlerin ortadan kalkması ile bu tehlikeden kurtulmuştur.  Bugün tüm dünya üzerindeki popülasyonunun 3 milyon kadar hatta daha fazla olduğu düşünülmektedir. Yani bu rakamlara göre pantropik benekli yunus türü afalinanın ardından en yoğun popülasyonu olan ikinci yunus türüdür.

Paylaş
Önceki İçerikAlaca Yunus Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri
Sonraki İçerikDönücü Yunus Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here