Pasifik Beyaz Yanlı Yunus Balığı ve Özellikleri

0
398
pasifik beyaz yanlı yunus
pasifik beyaz yanlı yunus,pasifik beyaz yanlı yunus türü,pasifik beyaz yanlı yunus cinsi

Yunusgiller familyasının Lagenorhynchus cinsinden olan Pasifik beyaz yanlı yunus türünün bilimsel ismi Lagenorhynchus obliquidens ’dir. Ve adından da anlaşılacağı üzere yalnızca Pasifik okyanusunda yaşar. Bu yunus türünün en belirgin özelliklerinden biri aşırı hareketli oluşudur.

İlk kez 1965 senesinde Theodore Gill tarafından isimlendirilen bu yunus türü akrabası olan gölgeli yunusa oldukça benzese de yapılan genetik çalışmalar sonucunda bu iki türün 2 milyon yıl kadar önce birbirinden ayrıldığı ortaya çıkmıştır.

Pasifik beyaz yanlı yunus türünün fiziksel özellikleri

Pasifik beyaz yanlı yunus cinsi orta büyüklüktedir; ağırlıkları dişilerde 150 kilo erkeklerdeyse 200 kiloya ulaşır. Boyları ise dişilerde 2,3 metreye, erkeklerde 2,5 metreye ulaşabilir. Dişi yunusların cinsel olgunluğa ulaşma yaşı 7’dir.  Pasifik beyaz yanlı yunus balıklarının hamilelik süresi 1 senedir ve bu yunus türüne ait bireylerin 40 yıldan fazla yaşayabildikleri bilinmektedir.

90 bireyden oluşan gruplar halinde yaşarlar

Pasifik beyaz yanlı yunus türü ortalama olarak 90 bireyden oluşan gruplar halinde yaşarlar. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi son derece hareketli bir yunus türü olan Pasifik beyaz yanlı yunusu Kuzey Pasifik sularında yaşayan diğer yunus türleri ile birlikte de dolaşabilir. Ayrıca bu yunusların 300 bireye varan büyük gruplar halinde dolaştıkları da görülmüştür. Pasifik beyaz yanlı yunus balıkları teknelerle birlikte yüzmeyi en çok seven yunus türlerinden biridir, tekne gördüklerinde hiç zaman kaybetmeden teknelere yanaşarak teknelerle birlikte uzun süre yüzerler. Elbette bu yunus türünün bu şekilde davranmasında aşırı hareketli yapısının da rolü vardır.

Pasifik beyaz yanlı yunusunun besin maddeleri hamsi, barlam balığı, ringa, somon ve morina gibi balıklardır, ayrıca bu balıkların yanı sıra kalamar da tüketirler. Bu yunus türünün ortalama olarak 60 kadar dişi vardır.

Kalabalık bir nüfusa sahipler

En hareketli yunus türlerinden biri olması sebebiyle Pasifik beyaz yanlı yunus balığı hakkında gözlemleme yoluyla çalışmalar yapılması oldukça güçtür. Zira bu hareketli yunuslar teknelere yanaşmayı oldukça severler ve bu huyları da gözlemleme çalışmalarının önündeki en büyük engellerden biridir. Türün Pasifik Okyanusu’nda yer alan Güney Çin Denizi ile Bering Denizi’ne dek uzanan soğuk ve ılık sularda yaşadıkları bilinmektedir. Tür yaz aylarında Kaliforniya civarında kış aylarındaysa Washington civarında daha çok görülür. Ayrıca Ohotsk Denizi ile Japon Denizi’nde de Pasifik beyaz yanlı yunusu gruplarının yaşadığı görülmüştür. Bu türün tüm bu sayılan bölgelerde bulunan toplam nüfus sayısının 1 milyon kadar olduğu düşünülse de türün toplam popülasyonu ile ilgili kesin sayılar yoktur, yani bu sayı tahmini bir miktardır.

Paylaş
Önceki İçerikYunusların Askeri Alanda Kullanımı
Sonraki İçerikYunus Katliamı Yapan Ülkeler
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here