Plati Balığı Özellikleri Nelerdir?

0
768
plati-baligi, plati-baligi-ozellikleri, plati-baligi-bakimi
plati-baligi, plati-baligi-ozellikleri, plati-baligi-bakimi

Plati Balığı akavaryum hobisine yeni başlayanlar için çok uygun bir balık türüdür. Plati Balığı canlı doğuranlar balık grubuna girer ve yavrularını canlı olarak dünyaya getirirler. Bu balık daha çok ticari amaçlı üretilmektedir.

Yapılan üretim çalışmaları sonucunda kırmızı plati, gümüş plati ve titrek kuyruklu plati gibi çeşitli renk ve özelliklerde plati balıkları vardır. Toplu ve kalabalık akvaryumlar için ideal bir balık türüdür. Agresif olmayan tavırları ve ılımlı huyu sayesinde diğer küçük balıklarla birlikte güvenle yaşayabilir.

Bu balığın kendi doğal ortamında yaşayan türlerinin akvaryum da bakımı ve beslenmesi oldukça zordur. Çünkü kendi doğal ortamındaki 28 C derece gibi su sıcaklıklarını isterler. Plati balıklarının bölgelerine göre ayırt edici renk düzenleri vardır.

Gonopodia’larından cinsiyet ayrımını yapabilirsiniz. Erkek bireyler dişilere göre daha küçüktür.

Plati Balığı’nın gebeliği yaklaşık 3 ila 4 hafta sürmektedir. Gebelikten sonra yaklaşık 80 adet yavru doğurabilirler. Yavruları dilerseniz ayrı bir akvaryum havuzuna da alabilirsiniz.

Plati Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Xiphophorus maculatus

Türkçe İsmi: Plati Balığı

Familyası: Poeciliidae

Anavatanı: Meksika, Guatamela ve Kuzey Honduras

Boyutu: 3,5 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 20-26 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 7,0-8,0 pH

Optimum Su Sertliği: 10-30 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımlarında yaşar

Üreme Şekli: Yavrularını canlı doğurur

Bakım Zorluğu: 1.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Plati Balığı hem etçil hemde otçul beslenen canlı doğuran akvaryum balık türlerindendir. Canlı, dondurulmuş gıdalar ile beslenebilir. Bunların haricinde pul yemler ve küçük yeşil yemler ile de besleyebilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikMeksika Moli Balığı Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikBoxer Özellikleri, Bakım ve Beslenmesi
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here