Pointer Köpek Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
243
Pointer köpek, Pointer köpek özellikleri, Pointer köpek bakımı, Pointer köpek beslenmesi, Pointer köpek eğitimi
Pointer köpek, Pointer köpek özellikleri, Pointer köpek bakımı, Pointer köpek beslenmesi, Pointer köpek eğitimi

200 yıl önce İtalyan Pointer’i, Bloodhound, Tilki tazısı, Greyhound, Setter ve Bulldog köpek cinslerinin çiftleştirilmeleri sonucu ortaya çıkan bir ırk olan pointer köpek türü yeni bir ırktır. Sabırlı, zeki, çalışkan ve çabuk öğrenen bir köpek ırkıdır. Çocuklarla iyi anlaşan bir av köpeğidir. Kolay kolay yorulmazlar ve çok hassas koku alma yetenekleri vardır.

Pointer Köpek Eğitimi ve Bakımı

Pointer’ın kısa tüylerinin bakımı kolay ve zahmetsizdir. Düzenli olarak fırçalanması ve yıkanması pointer köpek türü bakımı için yeterlidir. Havluyla veya yumuşak bir bezle silinmesi tüylerinin hemen parlamasını sağlayacaktır. Özellikle köpek avdan veya koşudan geldikten sonra parmak araları mutlaka kontrol edilmelidir.

Pointer köpek eğitimi hakkında bir bilgi sahibi değilseniz eğitimi çok kolay olan bir köpek ırkı olan Pointer Köpek ırkı, kolay tercih edebileceğiniz bir ırktır. En iyi av köpekleri arasındadır. Pointer’lar asil ve dik duruşları ile her zaman hazır bir konumdadır.

Enerjik olmaları ile günde en az 1 saat yürüyüş ve koşu yapmaları ile bu enerjilerini atmaları desteklenmelidir. Genellikle nazik olan bu ırk birlikte yaşadığı aile bireylerine karşı yoğun bir koruma duygusu besler ve çok iyi bir bekçi köpeği de olabilir. Çocuklarla arası çok iyidir. İz sürme, avını yakalama ve bulduğu avı gösterme, avı bulup getirme gibi özellikleri ile avcılık konusunda bilinen yetenekleridir.

Bir Pointer’a iyi bir eğitim verebilmeniz içim hem evinizin bahçesi olmalıdır hem de doğaya götürüp eğitmeniz gereklidir. Pointer için eğitimde tek bir komutun yerine getirilmesi dahi bazı zamanlarda 5-6 ay kadar sürdüğü için sabırlı olunmalıdır.

Pointer Köpek Beslenmesi

Mama seçiminde köpeğinizin yaşı, kilosu ve cinsiyetini dikkate alarak gerekli olan vitamin ve mineralleri seçmeniz gerekir. En doğru mama seçimi için veteriner hekime danışmanız daha doğru olacaktır. Çünkü çiğ et, pointerlar için çok zararlıdır. İçtiği su ise temiz ve taze olmalıdır.

Pointer köpek türleri için özel çok sayıda hazır mama vardır. Mama seçiminde önemli olan köpeğinizin enerji ve mineral ihtiyacına uygun olan kaliteli ürünler seçmeniz önemlidir. Enerji ihtiyacı fazla olduğu için etli mamaları kuru veya yaş formunda köpeğinize yedirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here