Pomeranian Köpeği Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
312
pomeranian köpeği

Pomeranian köpeği dik kulakları, yumuşacık tüyleri, sivri burunları ve cana yakın olmaları ile bilinen oldukça sevimli köpek cinsleri arasında yer alır. Bu köpek türünün bazılarının tüyleri oyuncak bebek tüyüne benzerken bazılarının tüyleri ise tilki tüylerine benzerlik gösterir. Hemen hepsinin gözleri badem renginde olup diğer köpek ırklarına göre oldukça zekilerdir.

Bu nedenle hem itaat eğitimi hem de tuvalet eğitimi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu cins köpeklerin oldukça inatçı olduğu da bilinmekle birlikte sahiplerine istediklerini yaptırmak için diretmeleri şaşılacak bir durum değildir. Bu köpek cinsi ile birlikte yaşanmaya başlanmasından itibaren itaat eğitimi konusunda disiplinli bir çalışma yürütülmesi köpek ile yaşama konusunda sahiplere büyük rahatlık sağlayacaktır.

Pomeranian Köpeği Irkının Özellikleri

Pomeranian köpeği ,köpekler arasında sevimli ırk olarak geçen ve oldukça zeki olan bu hayvanların anlama kapasiteleri oldukça yüksek olduğundan eğitimleri konusunda sahipleri bir hayli rahat etmektedir. Disiplin ve sabır ile eğitilmesi gereken bu köpek ırkının genetiğinde inatçılık durumu söz konusu olduğundan hayvana bağırmamak, istenilen şeyi yapması için üzerine gitmemek gerekir.

Adeta bir çocuk havasında yaklaşılması gereken pomeranian köpeği ırkının eğitimi hem kolay hem de zordur. Disiplinli bir şekilde yapılacak eğitim seansları sayesinde neyi yapıp yapmaması gerektiğini kısa bir zamanda kavrayan bu köpek ırkı alışkanlıklarından kolay vazgeçmediği için eğitildiği şekilde yaşamını sürdürür.

Pomeranian Köpeği Bakımı

Küçük yapılı köpek ırklarına göre dirençli bir yapıya sahip olan bu köpek ırkının her hangi bir kalıtsal rahatsızlığı bulunmaz. Nadiren görülen hastalıkları arasında kalp rahatsızlıkları, diz kapağında meydana gelen çıkma, cilt sorunları ve göz rahatsızlıkları bulunur. Bu durumların önüne geçebilmek için pomeranian köpeği cinsini almadan önce sağlık garantisini veren çiftliklere gidebilirsiniz. Kiloları yaklaşık 1 ve 3 kg arasında değişmekle birlikte, boyları da 13-28 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Tüy yapılarının çok sık olmasından dolayı fazla tüy dökmeyen bu köpek cinsinin bakımı için bir köpek kuaförüne götürülmesi tavsiye edilir. Köpeğin bakımını evde kendiniz yapacaksanız bunun için de köpeğinizin kulak, diş ve göz bölgelerinin düzenli olarak temizlenmesine özen gösterebilirsiniz. Bu köpek cinsi değişik tatları ve yemek yemeyi çok seven bir ırk olduğundan dolayı farklı tatları köpeğinize denetebilirsiniz. Sağlığı için mineral ve protein bakımından zengin olan gıdaları vermeniz tavsiye edilmektedir.

Köpeğinizin beslenmesi için veterinerin verdiği programın dışarısına çıkılmaması tavsiye edilirken aynı zamanda arada ufak tefek kaçamaklar yaptırarak köpeğinizin sevinmesini sağlayabilirsiniz. İnsan dostu canlılar olarak bilinen köpeklerin Pomeranian köpeği ırkına mensup olanları oyuncak bebek olarak bilinmekle birlikte uzamayan boyları ile birlikte hem küçük kalırlar. Bakımı da oldukça kolay olan bu köpek cinsinin tüy dökme durumu çok nadir olduğundan yılın belirli bir dönemlerinde tüy dökerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here