Pug Köpek Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
376
pug köpek

Pug köpekleri en inatçı köpek cinsleri arasında başı çekmektedir. Oyuncu olmaları nedeniyle sahipleriyle güzel vakit geçirmek isterler ve oldukça da sadıklardır. Sahiplerinden uzun süre ayrı kalamazlar. Ev içerisinde bulunduruluyorsa etrafa zarar verebilir ve şımarık hareketler sergileyebilirler.

Bu nedenle pug köpek ırkları yalnız kalmamalı ve sahiplerinden uzun süre ayrı bırakılmamalıdır. Türkiye’de sıkça beslenen köpek cinslerinden biridir. Uysal olarak bilinirler. Saldırgan tavırlar sergilemezler ve sakin yapıları vardır. Pug köpek ırkları dış görünüş açısından da oldukça sevimli ve tatlıdırlar.

Pug Köpek Özellikleri

Pug köpek ırkları herkesin gözünde küçük ve sevimlidirler. Boyları hep kısa kalması nedeniyle de sıkça tercih edilen ırklardan biridir. İnsanlarla iletişimleri de bir o kadar kuvvetlidir. Ancak genel olarak inatçı yapıları olması nedeniyle üzerine fazla gidilmemelidir. Aksi taktirde huysuz tavırlara bürünebilirler. Pug köpekler sahiplerine düşkün olmalarıyla bilinirler. Eve ilk girdikleri andan itibaren kısa sürede alışırlar ve yerini bulurlar. Oyun oynamayı son derecede seven ırklardır. Bu nedenle enerjilerini atmak gereklidir. Sert cezalar uygulanmaması gereken bir ırktır.

Böyle bir durumda küserler ve barışması da uzun zaman alabilir. Pug ırklarının genel olarak 12-15 yıl kadar ömürleri vardır. İlgisiz kalamazlar. Bu nedenle onlara gerekli ilgi verilmeli ve sakin davranışlarla yaklaşım sağlanmalıdır. Erkeklerin boyları 30-36 cm civarında değişmektedir. Dişilerin ise; 25-30 cm civarında boyları vardır. Pug köpek ırklarının eğitimi kolay olmaktadır. İnatçı yapıları olması nedeniyle eğitim sırasında çok fazla sıkılmamalı ve emir verilmemelidir. Zeki olmaları sayesinde itaatleri kısa sürede öğrenirler. Eğitimleri yavruyken başlanması önerilmektedir. Eğitim sırasında onlara 1 saat kadar vakit ayırmanız yeterlidir. Çok fazlası onları sıkacaktır.

Pug Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Pug köpek ırklarının bakımı son derecede kolaydır. Tüy yapıları kısa olması sayesinde tüy dökme sorunları çok fazla yaşanmaz. Ancak yine de düzenli olarak tüyleri taranmalıdır. Kalın veya ince uçlu taraklar tercih edebilirsiniz. Haftada 1 veya 2 kez tüylerini tarayabilirsiniz. Tüyleri kokmaması ve sertleşmemesi için onlara özel şampuanlar kullanılmalıdır. Sık sık yıkanmamalıdır. Aksi halde tüyleri sertleşir ve kurur. Ayda 1 kez pug köpek ırkını yıkamanız yeterlidir. Banyo yaptırdıktan sonra iyice tüyleri kurulanmalı ve soğukta tutulmamalıdır. Pug köpek ırklarının tırnak yapıları oldukça serttir.

Özel tırnak bakımı uygulamanız oldukça önemlidir. Veterinerlerden yardım alarak onlara uygun tırnak bakımı malzemesi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, pug köpeklerinin beslenmesine de dikkat edilmelidir. Ev yemekleri ile beslenmemelidir. Aksi taktirde mideleri bozulabilir ve ishal olma durumları artabilir. Pug köpek ırklarına özel mamalar bulunmaktadır. Özel mamalar ile beslemeniz köpeği gelişimi açısından da faydalı olacaktır. Yaşlarına ve dönemlerine göre beslenme düzeni ayarlamak önemlidir. İskelet gelişimleri ile doğru orantıdır. Yaşına uygun olarak özel mamalar alabilirsiniz. Böylelikle gelişimleri açısından da faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here