Pürüzlü Dişli Yunus Balığı Türü ve Özellikleri

7
545
pürüzlü dişli yunus
pürüzlü dişli yunus balığı,pürüzlü dişli yunus türü,pürüzlü dişli yunus cinsi

Bilimsel ismi Steno bredanensis olan pürüzlü dişli yunus tek başına steno cinsi yunusları oluşturur. Yani bu yunus türü bu cinsten olan tek yunustur. Pürüzlü dişli yunus büyük bir yunus türüdür ve 1828 yılında Georges Cuvier tarafından bulunmuştur. Türün ismi olan Steno Yunanca ’da “dar” anlamını taşıyan bir kelimedir ve bu yunus türüne bu ismin verilmesinin altında yatan neden çenelerinin belirgin biçimde dar olmasıdır.

Pürüzlü dişli yunus türü ve fiziksel özellikleri

Pürüzlü dişli yunusların en dikkat çekici fiziksel özelliği kafalarının konik biçimidir. Bu yunus türünün kafası konik biçimliyken burnu da son derece dardır. Belirgin sırt yüzgeçleri vardır ve bu sebeple denizde yüzerken pantropik benekli yunusu, ülkemizde de yaşayan afalina ve dönücü yunus ile karıştırılabilir. Pürüzlü dişli yunusların yan yüzgeçleri ise kendisine benzeyen diğer yunus türlerinden çok daha geride yer alır.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi pürüzlü dişli yunus büyük yunus türleri arasında yer alır ve yetişkin yunusların boyu 2,5 metreye dek ulaşabilir. Erişkin yunusların ağırlıkları ise 150 kilo civarındadır.

Pürüzlü dişli yunusun karın bölgesi, boğazı ve dudakları pembeyle karışık beyaz renktedir. Vücudunun yan kısımları açık griyken sırt ve sırt yüzgeci oldukça koyu gri bir renge sahiptir.  Son derece sosyal bir yunus türü olan pürüzlü dişli yunuslar genellikle 50 bireyden oluşan gruplar halinde dolaşırlar, ancak bazen 100 bireye varan büyük pürüzlü dişli yunus grupları ile de karşılaşılabilir.

Popülasyon

Bu yunus türünün dünya üzerindeki dağılımı konusunda oldukça sınırlı bilgiler vardır, bunun sebebiyse pürüzlü dişli yunuslar hakkında yapılan araştırmaların çoğunun doğu Pasifik Okyanusu’nda gerçekleştirilmesidir. Bu araştırmalar neticesinde bu bölgede 150.000 kadar pürüzlü dişli yunus yaşadığı tahmin edilse de bu kesin bir bilgi değildir. Doğu Pasifik Okyanusu’nda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar tabi ki bu yunusların dünyanın diğer bölgelerindeki yayılımları ve popülasyonları ile ilgili bilgi vermekten son derece uzaktır.

Ancak dünyanın farklı bölgelerindeki ılıman denizlerde de bu yunus türünün yaşadığına ilişkin bilgiler vardır. Özellikle Akdeniz, Atlantik Okyanusu, Karayip Denizi ve Hint Okyanusu’nda da bu türün yaşadığı bilinmektedir. Ancak bu bölgelerde yaşayan pürüzlü dişli yunusların sayıları hakkında hiçbir bilgi yoktur.

Pürüzlü dişli yunuslara insanlar tarafından pek fazla zarar verilmemiştir. Her ne kadar bazı Japon balıkçılar zıpkın ile bu türü avlasa da bunların sayısının türe zarar vermeyecek düzeyde olduğu bilinmekle birlikte orkinos avcılarının ağlarına da takılarak hayatlarını kaybettikleri bildirilmiştir.

Paylaş
Önceki İçerikBoz Yunus Balığı Türü ve Özellikleri
Sonraki İçerikKum Saati Yunusu ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

7 YORUMLAR

  1. En sevdiğim yunus türlerinden biri de pürüzlü dişli yunus balığı. Denizlerde ve okyanuslarda pürüzlü dişli yunus balıkları toplu şekilde gezdikleri için oradan geçen tekne ve gemilere her an görsel şölen sunabilmektedirler.

    • yunus balıkları hakkında ilginç bilgiler makale serimizi de yakında yayınlayacağız. o makalelerde de çok güzel ve ilginç bilgiler bulacağınıza eminim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here