Pyrenees Çoban Köpeği Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi

0
313
pyrenees çoban köpeği, pyrenees dağ köpeği, pyrenees çoban köpeği özellikleri, pyrenees çoban köpeği bakımı, pyrenees çoban köpeği beslenmesi, pyrenees çoban köpeği eğitimi
pyrenees çoban köpeği, pyrenees dağ köpeği, pyrenees çoban köpeği özellikleri, pyrenees çoban köpeği bakımı, pyrenees çoban köpeği beslenmesi, pyrenees çoban köpeği eğitimi

Fransa ve ispanya sınırındaki Pyrenees bölgesinde ortaya çıkarılan pyrenees çoban köpeği Fransız köpeklerinin en eski atasıdır. Sarkık kulaklara sahip olan bu köpek türü genellikle kısa boylu ve uzun, beyaz tüylüdür. Klasik bir çoban köpeğinin tüm özelliklerini taşıyan bu köpek atletik bir vücuda ve oval ayaklara sahiptir.

Çoban sürülerindeki hayvanları ve bekçilik yaptığı aileyi koruma konusunda çok tecrübeli olan bu ırkın sese duyarlılığı da hat safhadadır. Pyrenees çoban köpeği 1921 yılında ortaya çıkmasına rağmen 1933 yılında kabul edilmiştir. Bu ırk hayvan sahiplerinin en iyi dostu olmuştur. Atılgan ve enerjik yapısı sayesinde korku içgüdüleri zayıftır.

Pyrenees Çoban Köpeği Eğitimi ve Bakımı

Pyrenees çoban köpeği genellikle sakin bir yapıları olmasına rağmen aslında soğuğa karşı oldukça dayanıklı hayvanlardır. En soğuk kış aylarında bile sadece çalı ve çırpı ile beslenerek hayatta kalmayı başarırlar. Ancak bu hayvanların eğitimi zaman gerektirir.

Oldukça itaatkar olan bu köpek türleri zeki yapısı sayesinde kolay öğrenir ancak geç uygular. Bu sebeple acele edilmesi ters tepebilir. Ayrıca başka köpekler ile de sıcak ilişkiler kurabilen bu hayvanlar cezalandırmaya da oldukça yatkındır. Şiddet uygulanmaması dışında ufak cezalar ile eğitiminin hızlandırılması mümkündür.

Pirene çoban köpeği de diğer tüm köpekler gibi kulakları sağır olmaya müsaittir. Eğer rutin kulak bakımları yapılmaz ise sağırlık baş gösterir. Ayrıca parmak aralarında yığılan tüyler zamanla aşınmalara yol açabilir. Bu nedenle iki ya da üç ayda bir parmak aralarındaki tüyler kesilmelidir.

Pirene dağ köpeği sürüler ile birlikte vakit geçiriyor ise bit tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Bu tarz bir durumun yaşanmaması için veteriner kontrolünde bit ilaçları kullanılabilir. Bu köpekler apartman ve evlerde yaşamaya çok uygun değillerdir. Yeterli egzersiz yapamamaları durumunda davranış değişikliklerine eğimlidirler. Ayrıca iki ayda bir tüyleri taranmalı ya da fırçalanmalıdır.

Pyrenees Çoban Köpeği Beslenmesi

Bu köpeğe aktivitelerden hemen önce ya da sonra kesinlikle yemek verilmemelidir. Ayrıca her zaman su ihtiyacını giderebilecek bir kap bulundurulmalıdır. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenen bu türler de çikolataya karşı aşırı duyarlılık gösterir. Genellikle ıslatılmış ekmek ve sütte hoşlanan bu tür aynı zamanda et ürünlerine de bayılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here