Ram Balığı Özellikleri Nelerdir?

0
649
ram-baligi, cuce-kelebek-baligi
ram-baligi, cuce-kelebek-baligi

Ram Balığı akvaryumcular arasında en popüler akvaryum balıkları arasında yer alır. Ram Balığı bir ciklet balığı türüdür. Bu ciklet türünün bir diğer ismi ise cüce kelebek balığı‘dır. Bu balık türü toplu, kalabalık ve gürültülü akvaryumlar için ideal değildir. Çünkü, bu balığın kendisi kalabalıktan pek hoşlanmaz.

Eğer Ram Balığı’nın rahat ve stressiz olmasını isterseniz, bu balığın olduğu akvaryuma küçük tetra balıkları koyabilirsiniz. Bu balık, tetralar ile birlikte kendisini çok rahat hisseder. Ayrıca, bu ciklet türünü akvaryumda beslerken, akvaryumunuza muhakkak bol miktarda bitki ekin. Bitkileri ekerken Ram Balığı’nın saklanabileceği şekilde dizayn edebilirsiniz.

Bunun dışında, bu cikletler düz taşlar üzerinde dinlenmeyi çok sever. Düz taşları yumurtalarını bırakmak için de kullanırlar. Akvaryum kumunu ise ince kumlardan seçebilirsiniz.

Bu balık türü yavrularını korumak için kuma çukur kazarlar.

Türün dişi bireyleri erkek bireylere göre daha küçük boyuttadır. Ayrıca dişilerin karın bölgeleri kırmızıdır ve ikinci bir sırt yüzgecine sahiptir. Türün tüm bireyleri yani hem erkek hemde dişileri yavrular ile ilgilenir.

Ram Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Papiliochromis ramirezi

Türkçe İsmi: Ram Balığı, cüce kelebek balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Güney amerika, Batı Venezuella ve Kolombiya

Boyutu: 7,5 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-26 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,0-7,0 pH

Optimum Su Sertliği: 3-8 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları ve dip kısımları arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Ram Balığı hem etçil hem de otçul beslenen ciklet balığı türleri arasında yer alır. Pul yemler, tablet yemler ve dondurulmuş gıdalar ile beslenebilir. Ancak, balığınızı daha mutlu etmek isterseniz kırmızı solucan ve su piresi ile de besleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here