Rhodesian Ridgeback Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
321
rhodesian ridgeback, rhodesian ridgeback dog, rodezya aslan tazısı, aslan tazısı

1922 senesinde Rodezya bölgesinde standartları belirlenmiş olan ve bu sebepten ötürü Rodezya aslan tazısı olarak da bilinen Rhodesian Ridgeback köpek cinsinin üretimi 19. yüzyıl sonlarına doğru Boerler tarafından yapılmıştır. Bu köpek cinsinin sırt bölgelerinde uzunlamasına ve bununla birlikte simetrik bir şekilde uzayan çizgiler bulunur.

Bu çizgiler diğer köpeklerin tersine uzayan tüylerinden oluşan çizgiler genellikle beyaz renktedir. Köpeğin ayak bölümünde ve göğüs bölümünde de beyaz lekeler bulunabilmektedir. Rhodesian Ridgeback köpek cinsinin günümüzde oyun ve bahis amaçlı kullanılıyor olması, tazı yarışlarında oynatılıyor olması bazı ülkeler için yasa dışı bir durum olsa da kimi ülkelerde de geçerliliği bulunan bir durumdur.

Rhodesian Ridgeback Köpeğinin Irk Özellikleri

İlk çıkış tarihlerinin 19. yüzyıla dayandığı bu köpek cinsinin ırk özelliklerine bakıldığı zaman açık buğday rengi ile başlayıp kırmızı rengine doğru kayan bir ton olduğu, burunlarının siyah, kahverengi ya da kırmızıya çalan renkler arasında olduğu görülebilmektedir. Çıkış bölgesinin Güney Afrika olduğu bu ırk, koku avcısı ve çiftlik köpeği olarak da anılabilmektedir.

Ortalama ömürlerinin 10 ve 13 yıl arasında değiştiği, kilolarının erkekte 38-39 kg arasında, dişide ise 31-33 kg arasında, boylarının ise erkekte 64-69 cm arasında, dişide 61-66 cm arasında değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Bu köpek ırkı yırtıcılığı ile bilinen köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Rhodesian Ridgeback Köpeğinin Bakımı

Çıkış bölgesine bakıldığı zaman yırtıcı hayvan gruplarında yer alan bu köpek cinsinin evde bakımı neredeyse imkansızdır. Rhodesian Ridgeback köpek ırkı yapısı gereği doğaya alışık olduğundan ötürü kendi bakımını kendisi üstlenen bir hayvan olarak bilinir. Ev ortamındaki bakımının oldukça zor olduğu bilinmekle birlikte bir çiftlik evinde ya da bir bağ evinde yaşanabilmekle birlikte bakımı da bu ortamda gerçekleştirilebilir.

Koruma güdüsü ile birlikte sahibini gelebilecek olan bütün tehlikelere karşı tetikte olması ile bilinen bu hayvan türünün sürekli olarak gergin olması bir apartman dairesinde yaşamasını mümkün kılmaz. Bu nedenle Rhodesian Ridgeback cinsi bir köpek alacaksanız bu köpeğe bir bağ evinde ya da bir çiftlik evinde bakmanız gerekecektir. Bu köpek türünün bakımı için patilerinin, burun, göz ve kulak bölgelerinin temiz kalmasına dikkat etmek gerekir. Bunun için haftanın belirli dönemlerinde dikkatli olarak temizliğinin yapılması gerekir.

Çok tüylü bir köpek türü olmadığından ötürü tüy dökme gibi bir durumu olmaz. Zaten ev içerisinde bakılabilecek bir köpek türü olmadığından dolayı tüy dökse de dışarıdaki ortamlarda sorun yaratmamaktadır. Sıcak ve soğuk havalara karşı oldukça dayanıklı olan bu köpek türünün doğa içerisinde kendisini koruması oldukça yüksektir. Bu nedenle de uzun ömürlü olan köpek türleri arasında yer alırlar. Bakımı da oldukça kolay olarak yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here