Saint Bernard Köpek Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
400
Saint bernard, Saint bernard dog, Saint bernard köpek, Saint bernard özellikleri, Saint bernard bakımı, Saint bernard beslenmesi, Saint bernard eğitimi
Saint bernard, Saint bernard dog, Saint bernard köpek, Saint bernard özellikleri, Saint bernard bakımı, Saint bernard beslenmesi, Saint bernard eğitimi

Arkadaş canlısı olarak bilinen saind bernard cins köpekler oldukça yavaş hareket eden, çocuklara karşı oldukça sabırlı olmaları yanı sıra oyuncu ve maceracı bir yapıya sahiptir. Kurtarma ve aile köpeği olarak yetiştirilirler. Kökeni İsviçre ve Alpler olan saind bernard eğitimi ve bakımı ırk özelliği bakımından oldukça kolay olan köpek cinslerindendir.

Saint Bernard Köpek Eğitimi

Saint Bernard Köpekler oldukça cana yakın oldukları gibi aynı zamanda akıllı köpeklerdir. İtaatkar oldukları için eğitimleri de zor değildir. Saint bernard eğitimi ve bakımı açısından kolay olması nedeni ile doğuştan eğitimli olarak özelliklerinden bahsedilir. Bu köpek ırkları zaman içinde bir kaç komut ile harika söz dinleyen bir arkadaş gibi olurlar. Köpeğe komut verirken ondan ne istediğimizi göstererek anlatmak önemlidir. Kısa ve kesin dille söylenen her komutu çok kısa süre içinde anlayıp öğrenecektir.

Eğitimleri yavru iken başlayıp yetkinlik dönemlerine kadar devam eden bir süreçtir. Onu sürekli eğitim için şartlamak yerine arada sırada onunla oynamak daha uygun olur. Ancak eğitim sırasında sadece eğitime odaklanıp, onunda bu duruma odaklanmasını sağlayıp çevrede dikkatini dağıtacak bir durum oluşmamasını sağlamanız gerekiyor. Ayrıca eğitimi tek bir alanda değil değişik yerlerde yapılırsa ileri ki zamanlarda başka yerlerde de sizden komut almayı öğrenecektir.

Saint Bernard Bakımı

Irk olarak her köpekte olduğu gibi Saind Bernard köpekler günlük egzersizlere ihtiyaç duyarlar ancak aşırı ve yorucu egzersizleri sevmezler. Kısa koşular ve yürüyüşler onları oldukça mutlu eder. Kilo almaya elverişli cins oldukları için saint bernard beslenmesi önemlidir. Obezite riskine karşı egzersiz yaptırmak onlar için önemli bir durumdur. Özgürce diledikleri gibi koşmayı ve uzun yürüyüşleri çok severler. Daha çok soğuk iklim özelliklerine uygun olduğu için bakımları için en uygun ortam bahçeli evler olduğu söylenebilir.

Tüy döküm zamanlarında daha çok taranması gerekir, ancak düzenli olarak haftalık taranması gerekir. Kirlendiği zamanlar banyo yaptırılabilir. Her köpek cinsinde olduğu gibi saint bernard köpeklerin de kulakları sürekli temizlenmeli gözleri iltihap riskine karşı korunmalıdır. Cinleri ırkları gereği displezyasına yakalanma, epilepsi ve göz kapak hastalıkları riski taşıdıkları için öncelikle beslenmelerine ve obez olmamaları için egzersizlerine önem vermek gerekir.

Saint Bernard Beslenmesi

Saint bernard belenmesi ise ırk olarak günde 2 kez kaliteli bir mama ile yapılmalıdır. İri oldukları için daha çok yiyeceğe ihtiyacı olduğunu düşünerek daha çok mama vermek hatalı bir davranıştır. Yavru oldukları dönemde günde 3 kez daha sonraları ise 4 aydan sonra günde iki kez kaliteli mama verilmesi uygun olup suları hiçbir zaman eksik olmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here