Saluki (Gazel Tazısı) Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
327
saluki, gazel tazısı, saluki özellikleri, saluki bakımı, saluki eğitimi, saluki beslenmesi
saluki, gazel tazısı, saluki özellikleri, saluki bakımı, saluki eğitimi, saluki beslenmesi

Saluki diğer isimleri ile Gazel tazısı, iran tazısı, ya da Gazal tazısı olarak bilinen bu köpek türleri ceylan avlamak amacı ile kullanılırdı. Avlanmak için Mısırlı ve Asyalı Greyhound’ların birleşiminden ortaya çıkarılmıştır.

Arapça yazılmış birçok metinde de bahsi geçen bu tazı türü saatte 55 – 60 km hız ile koşar. Zeki olmalarına karşın oldukça ilgisiz ve çekingen bir yapıları vardır. İran ve Arap bölgelerinde birbirine değerli hediyeler vermek isteyenler bu tazıyı tercih ederlerdi.

Genellikle beyaz, krem, kırmızı, fawn, tan ya da altın renklerinde olan bu tazı türlerinin ortalama yaşam ömürleri 12 ile 14 yıl arası değişmektedir. Bu cinsin ismi eski bir Arap kenti olan Salug’dan gelir.

Saluki Eğitimi ve Bakımı

Saluki köpek türü yabancılar ile çok iyi iletişim kuramayan bir türdür. Bu cinsin sahiplerine alışma süreçleri birkaç ay sürebilir. Genellikle çocuklar ile arası iyi olan bu cins oyun sever özelliklerini kısa sürede gösterirler.

Saluki eğitimi daha çok eğlenceli ve koşuya dayalı olmalıdır. Aynı zamanda koku duyusu son derece gelişmiş olan bu tazı türü koku eğitimlerinden de son derece hoşlanır. Hemen her gün koşu ve sporuna dikkat edilmelidir. Ayrıca özellikle yaz aylarında tüy döken bu cins taranma ve fırçalanma ihtiyacı hissedebilir.

Kulak ve göz bakımı oldukça hassas yapılması gereken bu tazı türünün tırnakları da her üç haftada bir kesilmelidir. Çabuk uzayan tırnakları ayaklarına batabilir ya da etrafındakilere zarar verebilir. Günümüzde bekçi olarak da sıkça kullanılan bu tazı cinsi sese ve kokuya karşı aşırı duyarlılıkları ile bilinir.

Saluki Beslenmesi

Saluki tazı türünün beslenme şekli aslında diğer tüm köpekler ile aynıdır. Ancak soğuğa karşı çok dayanıklı olmayan bu köpekler hafif ılıman iklime sahip yerlerde, dışarıda beslenebilir. Bu tarz durumlarda veteriner eşliğinde takviye gıda ve ilaçlar verilebilir.

Bunun yanında çiğ etin bakteri yapma riski büyük olduğu için hafif pişirilmiş ya da haşlanmış verilebilir. Yine süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca bu tazı türü klasik köpek mamalarından çok hoşlanmazlar. Ancak et içerikli organik mamalar ile beslenebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here