Sarawak Yunusu ve Özellikleri

0
313
sarawak yunusu
sarawak yunusu,sarawak yunus balığı,sarawak yunus türü,sarawak yunus cinsi,sarawak yunus memelisi

Bilimsel ismi Lagenodelphis hosei olan Sarawak yunusu, Fraser yunusu olarak da bilinir ve yunusgiller familyasına ait bir deniz memelisidir. Daha yoğun olarak Pasifik Okyanusu’nda yaşamakla birlikte Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nda da görülür. Oldukça yakın zamanda tanımlanmış bir tür olan Sarawak yunusunun farklı bir tür olduğuna 1956 senesinde Francis Fraser tarafından yapılan bir araştırma ile karar verilmiştir. Fraser yaptığı inceleme neticesinde Sarawak yunusu kafatasının Lagenorhynchus ile Delphinus yunuslarına benzediklerini ancak bu iki türden de farklı bir tür olduğunu bildirmiştir. Bunun üzerine bu iki yunus türünün isimleri birleştirerek tür isimlendirilmiştir.

Sarawak Yunusu Fiziksel özellikleri

Sarawak yunus balığı türleri 1 metre uzunluğunda dünyaya gelirler ve yeni doğan yunusların ağırlığıysa 2o kilo kadardır. Yetişkin Sarawak yunuslarının boyları 2,75 metreye ağırlıklarıysa 200 kiloya ulaşabilir. Sarawak yunusu büyük ve ağır yunus türleri arasında yer alır. Bu yunusların kuyrukları vücutlarına kıyasla oldukça kısadır ve yan yüzgeçleri de oldukça küçüktür. Sırtlarının rengi kahverengi-gri ya da mavi-gridir. Sarawak yunusu cinsinin ağız kısımlarından başlayan krem rengi çizgiler vücutlarının her iki yanı boyunca uzanır. Boğazları ve karın bölgeleri beyaz renktedir. Yakından olmasa da uzaktan bakıldığında ülkemizde de yaşayan bir yunus cinsi olan çizgili yunus ile karıştırılması olasıdır.

Kalamar ve karidesle beslenir

Sarawak yunusu diğer birçok yunus türü gibi gruplar haline yaşar ve bu gruplar genellikle 100-1000 arasında bireyden oluşur. Sarawak yunusları yine diğer çok sayıda yunus türü gibi kalamar ve karideslerle beslenirler. Karides ve kalamarın yanı sıra balıklarla da beslenen Sarawak yunuslarının yaşadığı derinliklere güneş ışınları ulaşmaz, bu sebeple bu yunusların beslenmesi ekolokasyon ile gerçekleşir. Bu arada Sarawak yunusu ile ilgili en ilginç bilgilerden biri de açık denizlerde yaşayan yunus cinsleri arasında en küçük boyutlu üreme organlarına sahip olduklarıdır.

Sarawak yunusları çoğunlukla deniz yüzeyinin 200-500 metre derinliklerinde yaşarlar ve oldukça hızlı yüzmeleri ile de tanınırlar.

Popülasyonu hakkında geçerli bilgiler bulunmuyor

Bu yunus cinsinin dünya üzerindeki dağılımı ve popülasyonu hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte yakın zamanda yapılan çalışmalar Sarawak yunusu türünün uzun süre boyunca sanılanın aksine çok nadir görülen bir yunus türü olmadığını gözler önüne sermiştir. Popülasyonlarının arttığı düşünülen Sarawak yunusları daha çok Pasifik Okyanusu’nda yaşasa da Meksika körfezinde de görüldükleri belirtilmiştir. Ayrıca Fransa ve Uruguay’da balıkçıların ağlarına takılan Sarawak yunusları bu yunus cinsinin dünya üzerindeki dağılımının sanılandan çok daha geniş olduğunun düşünülmesine neden olmuştur.

Paylaş
Önceki İçerikGölgeli Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikYunusların Askeri Alanda Kullanımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here