Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

0
513
scottish fold, scottish fold özellikleri, scottish fold bakımı, iskoç kedisi
scottish fold, scottish fold özellikleri, scottish fold bakımı, iskoç kedisi

Scottish Fold cinsindeki kediler; son derece akıllı, uysal ve arkadaş canlısı bir yapıya sahiptirler. Yumuşak ve sakin bir ses tonuna sahip olan bu kedilerin, yüzleri de çok sevimlidir. Scottish Fold kedileri, insanlarla ilişkilerini iyi tutarlar ve çok sempatik tavırlar sergilerler. Ortama uyum sağlama konusunda, çok başarılıdırlar. Bakımları çok kolay olan bu cins; sevecen tavırları sayesinde, kendini çabuk sevdirir. Scottish Fold kedisi oyun oynamaya çok düşkündür; ama sahibini seçme konusunda kendi karar verir.

Sahibi ile oyun oynamak en büyük zevkidir. Kendisine bir oyuncak atıldığında, onu yakalar ve atan kişiye geri verir. Bu cins kedilere sahip olanların; bu tarzda oyun oynatmaları, kedilerini çok mutlu eder. Scottish Fold kedileri, yalnız bile kalsalar sıkılmazlar. Kendi başlarına da oyun oynama özellikleri vardır. Kedilerine çok fazla zaman ayıramayan kişiler, mutlaka çok çeşitli oyuncaklar almalıdırlar.

Scottish Fold Karakterleri ve Özellikleri Nelerdir?

Scottish Fold cinsi kediler, zeki ve uyumlu yapısı ile dikkat çekerler. Bu kediler, kolay öğrenirler ve kurallara uymakta sorun yaşamazlar. Yavru olanlarını eğitmek çok kolaydır. Yaramazlık yapmayan Scottish Fold kedileri, evdeki eşyalara zarar vermezler. Titiz davranan ev sahipleri, bu tarz kedileri kolaylıkla besleyebilirler. Diğer yavru cinslerin aksine; masalara çıkmazlar, eşyaları kırmazlar ya da dökmezler.

Önüne bırakılan top tarzındaki küçük bir oyuncak, enerjisini harcamak için yeterli olur. Scottish Fold kucağa alınmayı sevmez; ama, sevilmekten çok hoşlanan bir türdür. Dairesel şekilde masaj gibi yapılan hafif hareketler, bu cinsin kendinden geçmesini sağlar.

Scottish Fold Bakımları Nasıl Yapılır?

Scottish Fold kedileri, kısa tüylü ve uzun tüylü olarak ayrılırlar. Kısa tüylü olanlar, uzun tüylülere göre daha kolay bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Hafta içerisinde iki kez tüylerini taramak, onları çok mutlu eder. Tırnaklarını kesmek ve de tüylerini taramak gibi bakım işlemlerinin yavruyken yapılması, doğru bir tavırdır.

Yavruyken bakım yapılmaya alıştırılan bu cins, ilerde hiçbir sorun çıkarmadan bakımını yaptırır. Aynı zamanda; Scottish Fold cinsi kediler, çok iyi bir avcıdırlar. Avlanmak gerektiğinde, rahatlıkla bu yönünü kullanırlar. Bu sebeple; evde ya da bahçede bakmak, hiç sorun değildir.

Paylaş
Önceki İçerikHimalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikKedi Maması Önemi Nedir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here