Sevda Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

1
624
sevda papağanı, sevda papağanı özellikleri, sevda papağanı bakımı, sevda papağanı beslenmesi
sevda papağanı, sevda papağanı özellikleri, sevda papağanı bakımı, sevda papağanı beslenmesi

Ülkemizde cennet papağanı olarak da adlandırılan sevda papağanı, çoğu zamanını eşi ile oynayarak geçirdiğinden çift olarak alınmalıdır. Papağan sevenlerin en çok tercih ettiği cins olan bu tür, güzelliği ve cana yakınlığı ile de en gözde papağandır.

Erkek ve dişileri ayırt etmek oldukça zordur, en büyük fark ise erkeklerin kuyruklarının genellikle daha sivri ve ince olması, dişilerin ise daha kalın oluşudur. Tüm dünya ülkelerinde ise sevgi veya aşk papağanı olarak da anılır. Papağanın eğitilmesi için en uygun alınması gereken yaş iki aylıktır.

Sevda Papağanı Kuş Türleri

Orijinal adı Agapornis olan sevda papağanının en çok bilinen 9 türü bulunuyor. Bunlar;

  • güney batı Afrika kökenli şeftali yüzlü (Agapornis roseicollis),
  • orta Afrika kökenli maskeli (Agapornis personata),
  • kuzey Tanzanya kökenli Fischer (Agapornis fischeri),
  • Zambiya nehri boyunca yaşayan Nyasa (Agapornis lilianae).
  • Zambiya kuzeyi kökenli siyah yanaklı (Agapornis nigrigenis),
  • gri kafalı (Agapornis cana),
  • kırmızı yüzlü (Agapornis pullaria),
  • siyah kanatlı (Agapornis taranta)
  • siyah yakalı (Agapornis swinderniana) sevda papağanları olarak sayılabilir.

Sevda Papağanı Renkleri ve Genel Özellikleri

En fazla renk seçeneği bulunan sevda papağanı genel olarak yeşil ve kırmızı tonları daha fazla olmasına rağmen hemen hemen her renkte bulunabilir. Boyları genellikle 13 cm. ile 17 cm. arasında olan sevda papağanının kırmızı büyük bir gagası ve kısa küt tüyleri vardır. Konuşma yeteneği az olan bu cinsin ötüşleri ise kalın ve yüksek tondadır.

Sevda Papağanı Bakımı Ve Beslenmesi

Sevda papağanı çok gürültücü bir papağan cinsi olduğundan evde bakım için bu husus dikkate alınmalıdır. Çok hareketli olduklarından, kafesleri büyük ve geniş olmalı, kafes kapıları ise kolay açılmamalıdır.

Evde serbest olarak yaşarsa kemirme özelliğine dikkat edilmelidir, duvarları ve kabloları kemirebilir. Darı, küçük çekirdek ve tohumlarla beslenebildiği gibi özel olarak hazırlanan yemleri de mevcuttur.

Sevda Papağanı Çiftleşme ve Üremesi

Üretilmek için alınan sevda papağanları mutlaka aynı türden olmalıdır, farklı türlerle yapılan denemeler genellikle başarısız olmuştur. Çiftleşmeden yaklaşık 10 ile 12 gün sonra 4 ile 8 arasında yumurta yaparlar.

Kuluçka dönemi yaklaşık olarak bir ay sürer. Yavrulara kesinlikle dokunulmamalıdır yoksa dişi papağan yavruyu yuvadan atabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here