Şili Yunus Balığı Türü ve Özellikleri

0
344
şili yunus balığı
şili yunus balığı,şili yunus türü,şili yunus cinsi,şili yunus memelisi,şili yunusu

Şili yunus balığı ya da bilimsel ismi ile Cephalorhynchus eutropia adından da anlaşılacağı gibi Şili’de yaşayan bir yunus türüdür. Ayrıca bu tür ile Arjantin’in güney kıyısında da karşılaşılır. Bu tür uzun süre kara yunus olarak da tanınmış olmakla birlikte artık bilim çevrelerinde bu isim kullanılmamaktadır.

Şili Yunus Balığı Fiziksel özellikleri

Şili yunus balığı da alaca yunus gibi Cephalorhynchus türüdür ve yine aynı alaca yunus gibi diğer birçok yunus türüne kıyasla oldukça küçük boyutlara sahiptir. Yetişkin bir Şili yunusunun boyu en fazla 1,7 metreye ulaşabilir ancak bu yunusların gövdeleri oldukça kalın bir yapıya sahiptir. Şili yunuslarının karınları, boğazları ve yanlarda bulunan yüzgeçlerine yakın olan bölgeleri beyazdır, vücutlarının diğer bölgelerindeyse gri ve grinin farklı tonları görülebilir. Bu yunus türü ile ilgili yapılan araştırmalar oldukça kısıtlı olduğu için ne yaşam süreleri ne de hamilelik süreleri hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte yakın akrabası olan alaca yunusa benzer olarak 20 yıl kadar yaşadıkları ve hamilelik sürelerinin de 10 ay ile bir sene arasında olabileceği düşünülmektedir.

Şili Yunusları Göç etmiyorlar

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan yunus türlerinin birçoğu göç ederken Şili yunuslarının göç etmediği düşünülmektedir. Ancak bu tür üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar oldukça kısıtlı hatta yok denecek kadar az olduğu için göç ettiklerini ya da etmediklerini kesin olarak söylemek pek de mümkün değildir. Yine de bilim dünyasındaki yaygın görüş bu yunus türünün göç etmediği yönündedir. Bu yunus türünün göç etmemesi nesillerinin tükenmesine ya da tükenme eşiğine gelmesine ne yazık ki engel olamamıştır. Bugün Şili yunus balığı sayısının birkaç bin hatta çok daha az olduğu düşünülmektedir.

Şili Yunus Balıklarının Avlanmaları yasak

Şili yunus balığı ait olduğu  Cephalorhynchus türü yunuslar içerisinde karşılaştığı kayık ya da tekneler ile birlikte yüzmeyen tek türdür. Bunun nedeni kesin olarak bilinmese de teoriler bu türün zıpkınlarla aşırı derecede avlanmış olmasının zaman içinde teknelerin yanında yüzmelerinin tehlikeli olduğunu anladıkları için artık bu davranıştan vazgeçtikleri yönündedir. Bugün türün avlanması kesinlikle yasak olsa da bu zaten az sayıda kalan Şili yunuslarının özellikle olmasa da başka balıkları yakalamak için atılan ağlara takılarak ölmesine ne yazık ki engel olamıyor. Ancak uzmanlar her yıl ağlara takılıp ölen Şili yunuslarının önemsiz birer kayıp olarak görülmemesi gerektiği konusunda hemfikirler, zira bu güzel yunus türünün nesli her bir bireyin önemli olarak kabul edilmesini gerektirecek kadar ciddi bir azalma yaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here