Şişe Burunlu Yunus Türü

10
1006
şişe burunlu yunus
şişe burunlu yunus,afalina,şişe burunlu yunus türü,şişe burunlu yunus cinsi,afalina yunus

Şişe burunlu yunus ya da diğer ismi ile afalina yunusgiller familyasının tüm dünyada tartışmasız olarak en çok tanınan üyesidir. Hatta çoğu kişinin aklına yunus balığı denildiğinde şişe burunlu yunusun görüntüsü gelir ve bunun altında yatan neden de 90’lı yılların efsane dizisi Flipper ’da oynayan yunusun da bir şişe burunlu yunus olmasıdır.

Bilimsel ismi Tursiops truncatus olan ve afalina ismi ile de bilinen şişe burunlu yunusları diğer yunuslardan ayıran en önemli özelliklerinden biri yüksek zekalarının yanı sıra eğitilebilirlikleridir. Ancak elbette bu özellikleri bu yunus türünün dünyanın en fazla tutsak edilen yunusu olmasından başka bir kazanım elde etmesine yaramamıştır.

Şişe burunlu yunus ve fiziksel özellikleri

Şişe burunlu yunusların ana rengi gridir. Ancak karın bölgelerinin rengi daha açıktır ve boyları 1,90-4 metre arasındayken ağırlıkları 650 kiloya varabilir. Şişe burunlu yunusların en tipik fiziksel özelliklerinden biri isimlerinden de anlaşılabileceği gibi şişeyi andıran burunları ve orak biçimli, vücutlarından daha koyu renkli olan sırt yüzgeçleridir. Bu yunuslar da diğer yunuslar gibi her 2 saatte bir derilerini yenilerler ve böylece her zaman pürüzsüz olurlar ve vücut dirençleri de suda düşük durumda kalır. Şişe burunlu yunus yavruları doğduklarında en fazla 105 santim ve 30 kilo ağırlığa sahiptirler. Şişe burunlu yunuslar da diğer yunus türleri gibi kuyruklarından doğarlar ve bu sayede doğum esnasından boğulmazlar.

Şişe burunlu yunusların ortalama yaşam süresi 25 senedir ancak 35 yaşına dek yaşamış olanlarının da varlığı bilinmektedir.

Şişe burunlu yunuslar alet kullanabiliyorlar

Bu yunus türü ile ilgili en ilginç şeylerden biri de şişe burunlu yunusların alet kullanabilmesidir. Deniz tabanındaki canlıları yemek için burunları ile kumu karıştırırken burunlarının yaralanmasını engellemek için burunlarına sünger takan şişe burunlu yunuslar bu hareketi yapan tek yunus türüdür. Ve uzmanlar bunun da bu muhteşem yunusların yüksek zekasına işaret ettiği konusunda hemfikirdirler.

Şişe Burunlu Yunuslar da Popülasyon

Şişe burunlu yunuslar dünyanın hemen her yerinde yaşarlar ve buna Türkiye de dahildir. Bu zeki yunuslar Türkiye’nin yanı sıra dünyanın tüm sularında bulunurlar. Ancak sayılarının oldukça kalabalık olduğu düşünülse de bu yunus türünün popülasyonu hakkında yapılmış kapsamlı bir çalışma yoktur. Yani dünyada kaç adet şişe burunlu yunus yaşadığı, bu şişe burunlu yunusların dağılımının ne şekilde olduğu konusunda herhangi bir veri mevcut değildir. Yazımızı bitirirken yunus parklarında ya da akvaryumlarda görülen yunusların hemen hepsinin de şişe burunlu yunuslar olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Paylaş
Önceki İçerikAtlantik Beyaz Yanlı Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikKatil Balina Türü ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

10 YORUMLAR

  1. sanırım yunus denilince herkesin aklına gelen yunus imajı bu şişe burunlu yunuslar. oysa sizin de daha önceki yazılarınızdan okuduğum kadarıyla tam bir yunus cennetiymiş dünyamız.

  2. Yunus balığını kim sevmez ki ,ve sayeniz de yunus türlerinin çeşitliliği beni şaşırtıyor.Şişe burunlu yunusların ülkemizde de görülmesi ayrı bir sevinç

  3. Yunuslarla ilgili bu kadar bilgi paylaşıyorsunuz fakat Yunusların “balık” olmadıklarını bilmiyorsunuz… İlginç… “Yunus Balığı” diye bir tabir olmaz.

    • Mesut bey, yunuslarla ilgili tüm yazılarımızda özellikle yunusların bir balık olmadığını belirtiyoruz. Ancak, google’dan arama yapanların bizleri bulması için “yunus balığı” ibaresini maalesef koymamız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here