Siyah Çeneli Yunus Balığı ve Özellikleri

8
603
Siyah Çeneli Yunus Balığı
Siyah Çeneli Yunus türü,Siyah Çeneli Yunus cinsi

Bilimsel ismi Lagenorhynchus australis olan siyah çeneli yunus Paele yunusu ismi ile de bilinir. Yunusgiller familyasının bir üyesi olan siyah çeneli yunus da diğer tüm yunus türleri gibi memelidir ve doğum yolu ile çoğalır. Siyah çeneli yunus diğer birçok yunus türlerine kıyasla daha küçük bir yunus türüdür. Bu yunus türünün yaşam alanı Ateş Toprakları ismi verilen ve Güney Amerika’da bulunan bölgedir.

Siyah çeneli yunus balığı ve fiziksel özellikleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi siyah çeneli yunus diğer birçok yunus türüne göre küçük boyutlara sahiptir. Bu yunusların boyu maksimum 2,1 metreye ulaşırken ağırlıklarıysa en fazla 115 kilo kadar olabilir. Siyah çeneli yunus uzun süredir Lagenorhynchus cinsinde sınıflandırılmıştır. Ancak yakın zamanda yapılmış olan moleküler analizler bu türün Cephalorhynchus sınıfına dahil olan yunus türleri ile çok daha yakın bir akrabalık ilişkisi içinde olduğunu gözler önüne sermiştir.

Siyah çeneli yunus balıkları yaklaşık olarak 1 metre boyunca dünyaya gelirler ve isimlerinden de anlaşılacağı üzere çeneleri koyu gridir. Ayrıca bu yunusların yüzü de aynı renktedir. Vücutlarıysa siyah bir sırttan ve beyaz bir karından oluşur. Sırtlarının her iki tarafında da inceden kalına doğru giden beyaz çizgiler vardır, ön yüzgeçlerinin arka kısmında da beyaz kısımlar bulunur. Siyah çeneli yunusların kuyruklarının ortasında bir çentik vardır ve kuyruklarının ucu dikkat çekici şekilde belirgindir. Birçok kişi uzaktan baktığında siyah çeneli yunusları gölgeli yunus ile karıştırma hatasına düşebilir. Ancak yakından bakıldığında bu iki yunus türü arasındaki fark belirgindir.

Küçük gruplar halinde yaşıyorlar

Siyah çeneli yunus türü 5-10 bireyden oluşan küçük gruplar halinde yaşarlar. Bazen sadece sonbahar ve yaz döneminde 100 bireyden oluşan gruplara ulaştıkları görülse de genel olarak en fazla 10 bireyden oluşan gruplar halinde dolaşırlar. Bu yunus türünün grupları kıyıya paralel şekilde hareket ederler ve çoğunlukla diğer birçok yunus türü ile kıyaslandığında oldukça yavaş hareket ederler. Ancak bazen hızlı da hareket edebilirler.

Popülasyonu hakkında bilgi bulunmuyor

Siyah çeneli yunus cinsinin popülasyonu hakkında ne yazık ki herhangi bir bilgi bulunmuyor. 1970 ve 80’li senelerde Şilili balıkçılarca yengeç yemi olarak kullanılmak için çok fazla miktarda siyah çeneli yunusun öldürüldüğü bilinmektedir. Her ne kadar Şilili balıkçılar zaman içinde siyah çeneli yunusları yoğun olarak avlamayı bırakmış olsalar da bu av yasadışı ilan edilmemiştir. Başta balina ve yunus koruma derneği olmak üzere çeşitli hayvan ve çevre koruma örgütleri siyah çeneli yunuslar ile ilgili çalışmalar yapılmasını talep etmektedir. Eğer bu örgütlerin talepleri kabul edilip siyah çeneli yunuslar ile ilgili araştırma yapılırsa türün popülasyonu hakkında kapsamlı bilgi elde etmek mümkün olacaktır.

Paylaş
Önceki İçerikFlipper, Başrol Oyuncusu Bir Yunus Balığı Olan Dizi
Sonraki İçerikYunus Terapisi ve Faydaları
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

8 YORUMLAR

  1. Siyah çeneli yunus balıkları çenelerindeki siyahlıktan tanınıyorlar. Küçük gruplar halinde gezmeli aslında büyük avcılar olmadıkları anlamına gelir.

  2. Ben İstanbul’da tekne gezisindeyken yunusları görmüştük mesafe uzaktı hangi türdü bilmiyorum. Çok eğlenceli bir şekilde geziyorlardı 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here