Siyam Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
446
siyam kedisi, siyam kedisi özellikleri, siyam kedisi bakımı, siyam kedisi beslenmesi
siyam kedisi, siyam kedisi özellikleri, siyam kedisi bakımı, siyam kedisi beslenmesi

Siyam kedileri en fazla beslenilen kedi ırklarından bir tanesidir. Dış görünüşleri, göz renkleri ve büyüleyici renkleri ile oldukça sevimlidirler. Siyam kedileri genel yapı olarak duygusal ve sakindirler. Ancak çocuklardan çok fazla hoşlanmazlar.

Ev halkıyla sürekli oyun oynamak ister. Siyam kedisi diğer kedi ırklarına göre daha meraklı ve daha şüphecidirler. Yaşadıkları alana farklı bir eşya veya bir insan girerse anında araştırmaya başlarlar. Tedirginlik meydana gelirse huysuzlaşabilirler. Bu nedenle siyam kedilerine doğru yaklaşmak her zaman önemlidir.

Yinede genel olarak sakin, duygusal, sevecen ve sabırlı canlılardır. Sevimlilikleri ve dış görünüşleriyle de insanlar tarafından oldukça beğenilen bir ırktır. Sevimli oldukları kadarda cesaretleri vardır.

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam kedilerinin bakımı oldukça kolay ve pratiktir. Fazla bakım gerektirmez. Ancak yinede tüy dökme sorunlarına karşı haftada bir kez taranmalıdır. Siyam kedileri karakterlerine bağlı olarak suyu sevmezler. Bazıları da fazlasıyla sever. Gerekmediği sürece kesinlikle yıkanmamalıdır.

Eğer yıkanmaları gerekiyorsa özel şampuanlar kullanılmalıdır. Aksi halde tüy dökme ve kokma sorunları yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, siyam kedilerinin tırnak bakımı da oldukça önemlidir. Tırnakları uzadıkları zaman kendilerine dahi zarar verebilirler. Kulaklarını kaşıdıkları zaman yara yapabilirler.

Bu nedenle de tırnak bakımına önem verilmelidir. Kediler için özel olarak üretilen tırnak makasları kullanarak, tırnaklarını kesebilirsiniz. Eğer tırnakları kesilirken huysuzluk yaratıyorsa uzman birinden yardım almanız daha doğrudur.

Siyam Kedisi Beslenmesi

Siyam kedilerinin günlük ortalama 350 kaloriye ihtiyacı olmaktadır. Aşırı yağlı yemekler vermemeye özen gösterilmelidir. Kediler yediklerini kolay kolay eritemezler. Bu nedenle de aşırı kiloya ve yağlanmalara neden olur. Ayrıca, hastalıklara yakalanmamaları adına da önemlidir.

Siyam kedisi eğer kısırsa farklı beslenme şekli uygulanmalıdır. Kısır kediler için özel olarak üretilen mamalar tercih edilmeli ve doğru miktarda verilmelidir. Mideleri bozulmamaları adına ev yemekleri sucuk, sosis ve salam gibi yiyecekler kesinlikle verilmemelidir.

Siyam kedisi kısır değil ve 1 yaşından küçükse, yine onlar için özel olarak üretilen mamalar verilmelidir. Bunun içinde veterinerden veya pet shoptan yardım alabilir ve doğru mamayı bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here