Sultan Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
437
sultan papağanı, sultan papağanı özellikleri, sultan papağanı bakımı, sultan papağanı beslenmesi
sultan papağanı, sultan papağanı özellikleri, sultan papağanı bakımı, sultan papağanı beslenmesi

Sultan papağan türü, kolay bakımı ve özelliklerinden dolayı en fazla tercih edilen papağan türleri arasında yer alır. Kökeni Avustralya’dan gelmektedir. Latince adı ise; nymphicus hollandicu’dur. İsmi gezginler tarafından keşfedilmiştir.

Sultan papağanı ilk olarak Hollanda’da üretilmeye başlamıştır. Yetiştirilmeye bağlı olarak sinirli ya da sakin olabilirler. Diğer papağan ırklarına göre daha evcillerdir. İnsanlarla konuşmayı ve sahipleriyle vakit geçirmeyi oldukça severler.

Sultan papağanı, insanlara kolayca güven duymazlar. Sahiplerine alışma süreçleri oldukça zordur. Özellikle de zarar görmüş ve insanlara karşı güven kaybettiyse sahiplerin alışması zaman alır. Sultan papağanları sakinlikten ve kısık ses tonundan hoşlanırlar. Onlarla iletişim halindeyken sakin olmalı ve yüksek ses tonuyla konuşmamalısınız.

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanların bakımı mutlaka titiz olmalıdır. Titiz canlılar olması nedeniyle kirlenmiş ortamlarda duramazlar ve rahatsız olurlar. Ayak mantarı olmamaları için kafesleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Tünekleri nemli olmaması da ayak mantarı olmamaları için önemli bir detaydır. Sultan papağanı, dal kemirmeyi sevmelerinden dolayı kafeslerine ağaç dalı koyulması tavsiye edilir. Küsme ve sinirlenme gibi karakter özellikleri olması nedeniyle uzun süre yalnız bırakılmamalıdır.

Hasta olmamaları için soğuk ve esen alanlarda uzun süre bırakılmamalıdır. Sultan papağanların ömürleri genel olarak 20-30 yıl civarında olmaktadır. Bakımları doğru ve düzenli yapılırsa bir o kadar sağlıklı yetişirler. Bunun yanı sıra, tüneklerin üzerinde kaka yapmalarını engelleyebilmek için düzenek sağlanmalıdır.

Sultan Papağanı Beslenmesi

Sultan papağanı için özel olarak üretilen mamalar bulunmaktadır. Mideleri bozulmamaları için aynı mamadan tüketmeleri gerekmektedir. Sultan papağanını salatalık, lahana ve marul gibi sebzelerle besleyebilirsiniz. Yeşillikleri ve meyve çeşitlerini sevmelerinden dolayı ödül olarak verebilirsiniz.

Ancak yemek verirken dikkatli olunması gerekir. Sürekli yemek tüketmelerine izin verilmemelidir. Saat belirleyerek bu doğrultuda besleyebilirsiniz. Mutlaka su ihtiyacını karşılamalısınız. Su kapları düzenli olarak temizlenmeli ve mikroplardan arındırılmalıdır. Bu yiyeceklerin yanında vitamin takviyesi de verilmelidir.

Bunun yanı sıra, Sultan papağanları bal ve yumurtayı da oldukça sever. Yumurta ve balı karıştırarak yemesine izin verebilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı yetişeceklerdir. Çikolata, yağlı yiyecekler ve mantar gibi yiyecekler kesinlikle verilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here