Sussex Spaniel Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
216
sussex spaniel, sussex spaniel köpek, sussex spaniel dog, sussex spaniel özellikleri, sussex spaniel beslenmesi, sussex spaniel bakımı, sussex spaniel eğitimi
sussex spaniel, sussex spaniel köpek, sussex spaniel dog, sussex spaniel özellikleri, sussex spaniel beslenmesi, sussex spaniel bakımı, sussex spaniel eğitimi

Sussex spaniel 1800’lü yıllarda ingiltere’de üretilen bu ırk günümüzde oldukça nadir görünür. Tazı ve köpek çaprazlanmasından ortaya çıkan bu tür oldukça kısa ve bodurdur. Ancak yine de pratik ve hızlı olan bu köpek türü küçük hayvan avında avcı ya da bekçi olarak kullanılmıştır.

1885 yılında resmi olarak kabul edilen sussex spaniel köpek cinsleri, iyi koku alma yeteneği sayesinde avlanma konusunda geliştirilmiştir. Derin ve kısa göğsünü hantal başı tamamlar. Bu nedenle hızlı olsa dahi pratik yön değiştirme yetenekleri yoktur. Kürkü altın ya da ciğer rengi olan bu türün tüyleri hafif dalgalı ya da düz olmaktadır.

Bol derisi ve uzun tüyleri onu olduğundan kısa, ela gözleri ise oldukça masum ve sevimli gösterir. Köpeğin yaygınlaşamama sebebi ise yapraklar arasında çok seçilemediğinden avcılar tarafından tercih edilmemesidir.

Sussex Spaniel Eğitimi ve Bakımı

Bu köpek türü eğer egzersiz yapmaz ise aşırı kilo alır. Bu nedenle egzersizine büyük önem verilmelidir. Ayrıca yüzmekten çok hoşlanan bu tür zaman zaman bu tarz faaliyetlere götürülebilir. Atılan bir şeyi getirmesi ya da avı avcıya getirmesi konusunda kolaylıkla eğitilebilir.

Koku duyuları oldukça gelişmiş olan bu ırk herhangi bir kokuya takılıp uzaklaşabilir. Bu nedenle sürekli göz önünde bulundurulmasında fayda vardır. Ayrıca herkesi sevip dost olmaya yatkın olan bu türler yalnız kaldıklarından korkabilirler. Uluma ve pusuya yatma gibi yetenekleri de olan Spaniel’ler tanımadıkları köpeklere karşı çok dost canlısı olmayabilirler.

Ayrıca aile içinden olmayan kişilere karşı da tavır alma alışkanlıkları bulunan köpekler kısa sürede insanlara alışabilirler. Ev ya da apartmanda çok aktif olamayan bu köpekler için en uygun yaşam alanları bahçe ve tarlalardır.

Sussex Spaniel Beslenmesi

Sussex Spaniel’ler diğer tüm köpekler gibi etoburdur. Ancak taze olması şartı ile süt ürünleri de tüketebilir. Zehirlenme bu köpeğin başına gelebilecek en kötü olaydır.

Bağırsak sistemi oldukça hassas olan sussex spaniel köpeklerine genellikle süt ve süt ürünü verilmesi tavsiye edilmez. Verilecek olan etin de bozulmamış olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır. Hatta hafif pişirilmesi zehirlenme ihtimalini minimize edecektir.

Paylaş
Önceki İçerikEn Güzel Papağan Resimleri | +Kalite
Sonraki İçerikWelsh Spaniel Özellikleri, Beslenmesi ve Eğitimi
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here