Tırtak Yunus Balığı ve Özellikleri

4
846
tirtak-yunus-baligi
tırtak yunus balığı,tırtak yunus türü,tırtak yunus cinsi,tırtak yunus memelisi

Tırtak yunus balığı Türkiye’de de yaşayan yunus türlerinden biridir ve bu isimden daha çok bayağı yunus olarak tanınır. Türkiye’deki tüm denizlerde görülen tırtak yunus balığı ,Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da hemen tüm denizlerinde yaşar ve yunus türünün asıl örneği olarak kabul edilir.

Tırtak Yunus Balığı Fiziksel özellikleri

Boyu en fazla 1,70-2,40 metreye ulana tırtaklar orta büyüklükte yunuslardır ve yunus türünün en renkli elemanı olma özelliğini taşırlar. Bu yunusların sırt kısımları kahverengi veya siyah renklidir, karınları ise beyazdır ve vücutlarının yan bölgelerinde açık sarıdan griye uzanan geniş alanlar bulunur. Tırtakların farklı bölgelerde yaşayan üyelerinde bazı renk farklılıkları görülebilir. Bazı tırtakların vücutlarının yan bölgeleri renksiz olabilir. Ağırlıklarıysa 70 ile 130 kilo arasında değişebilir.

Tırtakların çeneleri yunus denilince çoğu kişinin gözünün önüne gelen gagaya benzer şekilleri ile dikkat çeker ve bu çene yapısı tırtaklara oldukça sevimli bir görünüm katar.

Tırtaklar kalabalık gruplar halinde yaşarlar

Diğer birçok yunus türü küçük gruplar halinde yaşarken söz konusu tırtaklar olduğunda gruplardaki birey sayısı 1000’e kadar çıkabilir. Kalabalık şekilde yaşamayı seven bayağı yunuslar aynı zamanda son derece sosyal canlılardır. Tırtak yunus balığı aşırı hızlı bir yunus türü olarak da tanınır ve özellikle dalgaların içinde yüzmeyi sever. Tırtaklar birbirilerine yardım etme konusunda da son derece başarılıdır. Sürülerinde oldukça gelişmiş bir sosyal sistem vardır ve gruptaki tüm bireyler bu sisteme gayet kolay şekilde uyum sağlarlar. Yaz mevsimlerinde büyük gruplar birbirinden ayrılarak daha küçük gruplara bölünse de sonra tekrar birleşirler. Bu arada bazı tırtak yunus balığı gruplarının 2000 bireye ulaştığı da bilinir.

Tırtak Yunus Cinsinde Üreme

Tırtaklar da diğer yunuslar gibi memeli canlılardır ve doğum yoluyla ürerler. Bu yardım sever canlılar gruplarından bir dişi doğum yapacağı zaman onun çevresini sarıp geniş bir çember oluşturarak hem anneyi hem de doğacak yavruyu olası köpek balığı saldırılarından korurlar. Tırtak yunus balığı yavrularının doğum esnasında ilk önce kuyrukları çıkar. Tırtakların doğum yapması ortalama olarak 2 saat kadar sürer ve anne tırtak yunus balığı yavrunun doğumu ile birlikte yavrusunu su yüzeyine iter ve bu şekilde yavru tırtağın nefes almasını sağlar. Tırtak yunus balığı yavruları 1 sene süt emerler ve annelerinin yanından ayrılmaları 3 sene sürer.

Tırtaklar dünyanın her yerinde yaşasalar da son yıllarda ne yazık ki popülasyonlarında oldukça ciddi bir düşüş yaşanmaktadır ve bu düşüşün sebebi avlanmanın yanı sıra denizlerdeki kirlenme ve tekne pervaneleri nedeni ile ortaya çıkan ölümlerdir.

Paylaş
Önceki İçerikYunus balığı özellikleri ve hakkında bilgi
Sonraki İçerikAfalina Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

4 YORUMLAR

  1. Antalya’ya da tatilde gemi turuna katılmıştım. Tırtak yunus balığı olduğundan emin değilim ama bu balığa benzer bir yunus görmüştüm. O günden beri yunuslara karşı büyük bir sempatim oluştu. Takipteyim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here