Van Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
382
van kedisi, van kedisi özellikleri, van kedisi bakımı, van kedisi beslenmesi
van kedisi, van kedisi özellikleri, van kedisi bakımı, van kedisi beslenmesi

Kedi türlerinin sayısı oldukça fazladır. Kediler türlerine göre çeşitli özelliklere sahiptir. Kedi beslemek isteyen hayvan severlerin kedi türlerini iyi araştırması gerekir. Her türün kendine özgün özelliği bulunur ve bu özelliklere uygun bakım yapılır.

Kedi bakımında her türlü ayrıntıya dikkat etmek de önemlidir. Kedilerin türüne uygun bakım ilaçları bulunur. Ayrıca kedilerin banyo sırasında kullandıkları şampuanları da farklılık gösterir. Tüm bunlar için kedi türleri hakkında bilgiye sahip olmak şarttır.

Kedi türleri içinde olan ve anavatanı Van olan Van kedisi Türkiye’ye özgü bir kedi türüdür. Van kedisi saf kan kedi ırkları grubuna dahil edilmiştir. Kedinin kendine has birçok özelliği bulunuyor. Ayrıca kedi ilk kez İngiltere’de çoğaltılmıştır. Böylece Avrupa ülkelerine de yayılmıştır.

Van Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü renkli gözlü olarak bilinir. Türe ait bir özellik olması kedinin özgün olmasını sağlar. Kedinin gözlerinin biri mavi diğeri kehribar olabildiği gibi iki gözü de kehribar rengi olabiliyor. Gözleri en karakteristik olan kedi türünü oluşturur. Orta büyüklükte kafaya ve üçgen bir surata sahiptir.

Boyunları küçük olmasına rağmen oldukça güçlüdür. Onun en çok dikkat çeken yanı gözleridir. Gözleri belirgindir ve oldukça renklidir. Göz renginden bu kedi türü hemen ayrıt edilebiliyor.

Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bu kedi türü soğuğa da oldukça dayanıklı olması ile bilinir. Kedi ırkları içinde oldukça iri kemikli ve güçlü bir kedi olan türün tüyleri de uzundur. Bu yüzden tüyleri tilki tüyünü andırır.

Van Kedisi Bakımı ve Beslenmesi

Van kedisi türünün beslenmesi için özelliklerinin iyi bilinmesi gerekiyor. Kedi türüne göre bakım yapılması lazım. Bakım için pet kuaförleri bulunuyor. Bu bakım merkezlerinde kolayca bakım yaptırabilirsiniz. Bu kedinin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için her gün düzenli bir şekilde fırçalamak yeterli oluyor.

Ayrıca yaz aylarında tüy dökme oranı artıyor. Bunun için veterinerlerden destek alabilirsiniz. Bu kedi türünü et ürünleri ile besleyebilir ve zaman zaman meyve de verebilirsiniz. Ayrıca yavru kedileri sütle kolaylıkla beslemek mümkün oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here