Vatoz Balığı Özellikleri

0
3785
Vatoz-Baligi, akvaryum-Vatoz-Baligi, plec-fish, vantuz-baligi
Vatoz-Baligi, akvaryum-Vatoz-Baligi, plec-fish, vantuz-baligi

Vatoz Balığı akvaryumlarda en çok beslenen balık türleri arasındadır. Bu balık türü kedi balıkları çeşitleri arasında yer alır. Vatoz Balığı en dayanıklı akvaryum balıklarındandır. Toplu ve kalabalık akvaryumlar için ideal bir balık türüdür.

Genelde alg yiyici olarakta bilinir. Halk arasında ise cam temizleyici denilir. Ama camları temizlemez, sadece camlarda bulunan yeşilimsi yosunları yerler. Bu balık türü büyük akvaryumlarda sorun çıkartmaz.

Vatoz Balığı çok hızlı büyüyen akvaryum balıklarındandır. Emin olabilirsiniz ki, göz açıp kapayana kadar büyürler. Kolay kolay da ölmezler. Bu yüzden ticari amaçlı üretimi oldukça yaygındır.

Yaklaşık 6 ayda 10 cm’ye kadar büyüyebilirler. Ve akvaryumun büyüklüğüne bağlı olarak, boyları 30 cm’e kadar yaklaşabilir.

Çok güçlü kuyrukları olduğu için, belli bir büyüklükten sonra, akvaryumda gezinirken ani kuyruk hareketleri ile, canlı bitkilerinizi kökünden kopartabilir. Taşları ve zemindeki kumları yerinden oynatabilir.

Çok fazla yüzmeyi sevmezler. Genelde vantuz ağızları ile camlara veya başka yüzeylere yapışırlar. Vatoz Balığı çok fazla dışkı üretir. Eğer akvaryumunuzda vantuz balığı besleyecekseniz, mutlaka iyi bir arıtma sistemi kurmalısınız. Aksi halde, suyu çok çabuk kirletirler ve suyun kalitesini bozarlar.

Ayrıca, vatoz balığınızın saklanabilmesi için akvaryumda uygun ortam koşullarını da sağlamalısınız. Örneğin su kütükleri bu balık türü için çok önemlidir.

Vatoz Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Hypostomus plecostomus

Türkçe İsmi: Vatoz Balığı, Vantuz Balığı

Familyası: Loricariidae (zırhlı kedi balıkları)

Anavatanı: Güney amerika’nın kuzey kesimleri

Boyutu: 28 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 20-28 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,0-8,0 pH

Optimum Su Sertliği: 5-12 dH

Yaşama Ortamı: Suyun dip kısımları

Üreme Şekli: Yumurtalarını dökerek ürerler (akvaryumda üremezler)

Bakım Zorluğu: 1.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Vatoz balığı türü hem etçil hemde otçuldur. Genellikle marul ve bezelye gibi yeşil gıdalar ile beslenirler. Bunun dışında sebze ağırlıklı pul gıdalar ile de beslenebilir. Ayrıca canlı besinler ve donmuş besinler ile de besleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here