Welsh Spaniel Özellikleri, Beslenmesi ve Eğitimi

0
195
welsh spaniel, welsh spaniel köpek, welsh spaniel dog, welsh springer spaniel, welsh spaniel özellikleri, welsh spaniel bakımı, welsh spaniel eğitimi, welsh spaniel beslenmesi
welsh spaniel, welsh spaniel köpek, welsh spaniel dog, welsh springer spaniel, welsh spaniel özellikleri, welsh spaniel bakımı, welsh spaniel eğitimi, welsh spaniel beslenmesi

Welsh spaniel köpek türünün genelde av köpeği olarak bilindiği söylenmektedir. 14. Yüzyılda yetiştirildiği tahmin edilmekle beraber Galler’de meydana getirildiği bilinmektedir. Bu köpek ırkının diğer bir adı Cooker veya Cooker Spaniel ‘dir.

Fakat daha sonra birçok Spaniel köpek cinsleri ortaya çıktığı için bu köpek ırkına welsh spaniel ismini uygun görmüşlerdir. Welsh Spaniel av sırasında avı bıraktığı için ve sürekli uzaklaştığı için daha çok evcilleştirme eğitimi verilerek, evcil bir hayvan olarak yetiştirilmeye başlandı. Sürekli neşeli ve hareketli olması buna sebep olarak gösterilebilir.

Bu köpek ırkının vücudu sıkı bir yapıya sahip olmakla beraber orta boya sahip olduğu söylenebilir. Kafa yapısının üzeri yuvarlak, alın ve burun bitimine kadar ise kare şeklinde olduğu gözlemlenebilir. Uzun kulaklara sahip olan bu köpeğin kulakları yere doğru bakmaktadır. Gözleri yüz yapısıyla orantılı düzeyde ve koyu renktedir.

Bu köpeğin tüyleri oldukça yumuşaktır. Tüyleri orta uzunluktadır. Tüyleri ise dalgalı ve düz olabilmektedir. Göğüs, bacak, karın ve kuyruk bölgelerinde tüylerin daha uzun olduğu bilinmelidir. Tüylerinin rengi kızıl renk veya biraz daha açık renklidir.

Welsh Spaniel Eğitimi ve Bakımı

Welsh spaniel eğitimi ve bakımı hakkında birkaç bilgi vermek yararlı olacaktır. Bakımının pek zor olmadığını fakat yine de uğraşmak gerektiğini söylemek mümkündür. Tüy döken bir köpek türüdür. Köpeği yeterli aralıklarda taramak ve tüylerine özen göstermek doğru olacaktır.

Tüy dökme mevsimleri vardır. Bu mevsimlerde daha dikkatli davranmak gerekir. Banyo yaptırmak doğrudur. Gereği oldukça banyo yaptırmanın zararı olmayacaktır. Kulak yapısının düşük olması sebebiyle kulak içleri düzenli olarak temizlenmelidir. Tırnaklarına da bakım yapmak doğru ve gerekli olacaktır.

Bu köpek ırkı hareketli olduğundan egzersize ihtiyaç duyar. Bu yüzden serbest şekilde egzersizlerin yaptırmak ve onunla oyun oynamak köpek için faydalı olacaktır. Egzersiz yaptırılmadığı takdirde köpeğin kilo alacağı, tembelleşeceği ve sıkılacağı kesindir.

Bu yüzden egzersiz çok önemli bir detaydır. Evde beslemek mümkündür. Fakat evin bahçeli olması köpek için uygun olacaktır. Welsh spaniel beslenmesi, diğer köpeklere oranla orta seviyededir demek yanlış olmayacaktır.

Welsh Spaniel Beslenmesi

Welsh spaniel beslenmesi köpeğin yaşına göre değişebilmektedir. Yavru spainellerin beslenmesi kuru mama ile sağlanabilir. Yavru spaniellere pek fazla yemek ve yemek çeşidi köpeğin sağlığı açısından doğru olmayacaktır. Köpeğin yaşı ilerledikçe haşlanmış yumurta yedirmek faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here