Yaşam Süresi Uzun Olan Köpek Cinsleri Nelerdir?

0
163
Yaşam Süresi Uzun Olan Köpek Cinsleri

Yaşam süresi uzun olan köpek cinsleri çok fazla değildir. Ama yine de azımsanmıyacak sayıları vardır. Köpeklerin uzun yaşamalarının en belirleyici faktörü genetik yapılarıdır. Eğer bir köpek genetik olarak uzun yaşama döngüsüne sahipse, muhtemelen uzun yaşar. Tabi ekstrem örnekler bu konunun dışında.

Ancak, az da olsa bir köpeğin yaşamının uzun olmasına etki eden bir diğer faktörde, köpeğin bakımı ve beslenmesidir. Eğer köpeğinize ne kadar iyi bakım yaparsanız ve ne kadar sağlıklı beslerseniz, bu köpeğinizin uzun yaşamasına katkı sağlar.

Bir diğer faktör ise sevgidir. Evet, köpekler aynı küçük çocuklar gibidir. Köpeklerinizi ne kadar çok severseniz ve bu sevgiyi köpeğinize hissettirirseniz, köpeğiniz de çok mutlu olacaktır. Uzun yaşamın sırrı ise mutluluktur.

Dünyada En Uzun Yaşama Sahip Köpek Cinsleri

Sizler için piyasada bulunan satılık köpek türleri arasında yaşama süresi en uzun köpek cinslerini derledik, umarım beğenirsiniz.

1- Malta Köpeği

Bu köpek cinsinin dişi bireyleri, erkek bireylerine göre 1 yıl daha fazla yaşamaktadır. Malta köpeklerinin ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.

2- Beagle

Dünya’da bu köpek cinsinin çok uzun yaşıyanı bilinmektedir. Virjinya eyaletinde 2009 yılında ölen Butch isimli beagle cinsi köpek, öldüğünde 27 yaşındaydı. Ancak, bu köpek cinslerinin genel yaş ortalamaları 15 yıldır.

3- Shih Tzu

Çin hanedanının aslanı olarak bilinen bu köpek cinsleri de uzun yaşam sürelerine sahiptir. Genel yaşama süreleri 15 yıldır.

4- Lhasa apso

Dünya’da en uzun yaşamış Lhasa apso köpeği cinsi 1939 yılında öldüğünde 29 yaşındaydı. İyi bir iç mekan bekçi köpeği olan bu köpek cinsleri ortalama 15 yıl yaşayabilmektedirler.

5- Pomeranian

Pomeranian köpek cinsleri yumuşak tüyleri ve oldukça sevimli yüz ifadeleri ile bilinen küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu köpek cinsleri de uzun yaşama sahiptir. Ortalama 15 yıl yaşam süreleri bulunmaktadır.

6- Poodle

Piyasada satılık poodle cinslerinin neredeyse tamamı uzun yaşama sahiptir. Tabi bu türün en uzun yaşayan cinsi oyuncak poodle türüdür. Ortalama yaşam süreleri 16 yıldır.

7- Chihuahua

Chihuahua köpek cinsleri bilinen en küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Fakat her ne kadar küçük cüsseleri olsa da oldukça uzun yaşarlar. Chihuahua köpekleri ortalama 17 yıl yaşayabilmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here