Sokaktan Alınan Yavru Kediler Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

0
350
yavru-kediler-hakkinda-hersey, yavru-kedi-bakimi, yavru-kedi-hastaliklari, yavru-kedi-beslenmesi
yavru-kediler-hakkinda-hersey, yavru-kedi-bakimi, yavru-kedi-hastaliklari, yavru-kedi-beslenmesi

Yavru Kediler

Sokakta veya bir kenarda bulduğumuz yavru kediler alıp eve getirdikten sonra ailemizin yeni bir üyesi olduğunu öncelikle kabullenmemiz gerekiyor. İyi de hiç kedi bakmadım, şimdi ne yapacağım? Bu telaşa kapılmayın ve işin üstesinden geleceğinize kendinizi inandırın.  Ayrıca evinize severek getirdiğiniz bu sevimli tanrı misafiri yavru kediler için biraz çaba harcamanız gerektiğini unutmayın. Bulduğunuz yavru kediler annesinin kendisini terk etmesinden ötürü genelde beş günlük veya haftalık ve anne sütünden kopmuş olma ihtimali yüksektir.

Eve getirdiğimiz kediyi sıcak bir ortamda tutmamız en sağlıklı seçimlerimizden biri olmalıdır. Yeni doğmuş bebek kediler yeterli miktarda tüy bulunmadığı için kendini ısıtamazlar. Minik bebeğimize bunu sağlamak için en kolay çözüm orta büyüklükte bir karton kutu bize yardımcı olacaktır. Kedimize sıcaklığın yerine getirilmesi için havluya sarılmış bir sıcak su torbası yeterli olacaktır.

Sıcak su torbası ısısının karton kutu içinde kaybolmaması için üzerine bir battaniye örtülmesi ısı kaybını engelleyecektir. Yavru bebeklerimizin ilgi ve beslenmeye ihtiyacı olduğundan çok sık acıkırlar ve beslenmeye gerek duyarlar. Onun için bu görevin bizlerin belli başlı bir görev olduğunu aklımızdan çıkarmamak gerekiyor. Onları yani yavru kediler’i beslemek ve büyütmek çok fedakârlık gerektiren konuların başında gelmektedir.

Ancak bu her bebek kedi için aynı anlamı taşıyor demek değil. Bulduğumuz yavrunun artık bir annesi olmadığına göre onun gereksinim duyduğu anne sütünü temin etmek bizlere kalıyor. Bunun zahmetsiz ve doğal yollarından biri kedimize eczanelerde veterinerlerde satılan özel imal edilmiş toz şeklindeki anne sütlerinden satın almak olmalıdır.

Bu sütün haricinde çok ufak haldeki yavru kediler bakkal ve marketlerde satılan günlük pastorize sütlerle beslemek doğru bir yöntem değil. Anne sütü doğal yapısı itibariyle yalnızca besleyici etkenler değil yavrularını hastalıklardan koruyan antibiyotikleri de içeren bir yapıya sahiptir. Bunun için pastörize sütler bu özellikleri bünyesinde bulundurmaz.

Eğer anne sütü temin edemiyorsanız ikinci bir yönteme başvurabilirsiniz. Bu şartlarda pastörize süt devreye girmelidir. Yavru kediler için sadece pastörize süt içirilmesi veterinerler tarafından tavsiye edilmemektedir. Sütü işleyip besleyici hale getirmemiz gerekiyor. 100-150 gram sütün içine 1-2 yumurta sarısı ile 1 adet kesme şeker ve 1 çay kaşığı margarin ilavesiyle besin derecesi yükseltilmiş süt elde edebilirsiniz.

Bebek kediler anne memesinden emdiklerinden sütü kedimize vermek ve doymasını sağlamak için eczanelerde satılan kedi biberonuna ihtiyaç duyulur. Başka bir alternatif ise ucundaki iğnesi çıkarılmış bir enjeksiyon bu işi görmek için ideal bir aparattır. Kediye vereceğimiz süt mutlak surette ısıtılarak verilmelidir. Yavru kedinin içebileceği süt ısısı 30-35 derece sıcaklığında olmalı ve kedinizi emzirmeden önce ısıyı kontrol etmelisiniz. Yavru kediler doğduktan sonra 1 haftalıkken günde iki saatte bir, 15 günlük olunca günde dört saate bir, 3 haftalık olunca günde altı saatte bir emzirilip doyurulmalıdır.

Yavru Kedileri’i Severken Dikkat Edilmeli

Yavru kediler çok ufak olduklarından dolayı kucağa alınırken çok dikkat edilmelidir. Zira kemik yapıları henüz tam gelişememiş olduğundan kemik kıkırdakları son derece hassasiyet gösterebilir. Yavruyu bir elinizle sırtından tutarken diğer elinizle alttan destek vermelisiniz. Biberonla emzirilme sırasında baş tarafı 45 derecelik bir açıyla tutulmalı ve biberonun memesini ağzına tutmalısınız. Çok dik tutulduğunda ağzına fazla süt dolar ve kediniz yorulur. Sütü ağır içmesine yardımcı olun.

Kediniz doyduğu anda biberonu elleriyle iterek size bunu ifade edecektir. Kedinizi omzunuza yatırarak sırt kısmını sıvazlayın ve gazının çıkmasını sağlayın. Yavru kedilere çok fazla miktarda süt vermeyin. Aksi takdirde ishale ve bağırsaklarının bozulmasına sebebiyet verebilir. Yeni doğan kediler’in yaklaşık 1 hafta süresince dış ortamdan izole edilmesi gerekiyor. Mikroplara karşı yeterince direnç göstermeyebilir. Yaklaşık 3 aylık olana kadar diğer hayvanlardan mümkün mertebe uzak tutulmalıdır.

Kedinizin kutusunu kuru bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Nemli ve soğuk ortamlar kedilerin hasta olmasına sebebiyet veren ortamlardır. Önemli konulardan biri de keskin kokuların olduğu ortamdan uzak tutulması olmalıdır. Ciğerleri daha çok gelişmemiş olduğundan boya, sigara parfüm kokuları onları zararlı olarak etkiler.

Kedi kutusu veya kedi evi her gün temizlenmeli ve mikroplardan arındırılmalıdır. Emzirilirken temiz bez veya havlu kullanılması tavsiye edilmektedir. Kedi evini veya kedi kutusunu temizlerken şampuan, çamaşır suyu ve deterjanla temizlemeyiniz. Sabunlu suyla temizlenmesi yeterli gelecektir. Yavru kediler emzirildikten sonra tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için yer arar. Bu konuda tuvaletini yapması konusunda yardımcı olunmalıdır. Bunun en pratik yollarından biri kutuya bir gazete kâğıdı sererek yavru kediyi tutmaktır. Tuvalet ihtiyacından sonra kedinizin poposunu ıslak bir kâğıt mendille silmeniz olmalıdır. Bu ona annesinin tuvalet ihtiyacını hatırlatacaktır.

Kedinizi temizlerken ılık ve ıslak bir bezle sildikten sonra kurulayın. Kedinizin kulak içlerini de kurulamayı ihmal etmeyin. Bu konuda dışarıdan satın almış olduğunuz kâğıt havlular sayesinde işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Yavru kedinizin tuvalet kumuyla tanışması yaklaşık 4 haftalık bir süre sonunda olacaktır. Kedinize hazırlayacağınız kum sepeti erişebileceği yükseklikte olmalıdır. Kirlenen kumu sık sık değiştirmeli ve her zaman temiz olmasını sağlamalısınız.

Yavru kediler de en tehlike arz eden durumlardan biri susuz kalmalarıdır. Bu durum yavru kedilerin ölümüne sebebiyet veren konuların başında gelmekte. Susuz kalmaları bebekleri etkileyerek vücut ısılarını düşürür. Bu tarz durumlarda veterinere başvurularak derilerinin altından sıvı almaları sağlanmaktadır.

Parazitler İçin Aşı Yaptırın

Yavru kediler de ki tehlikeye oluşturan sorunlardan biri de parazitlerdir. İki türde parazit barındırırlar. Bunlardan biri dış parazit, diğeri ise iç parazitlerden oluşur. Kedinizi dış parazitlerden arındırmak için 4 haftalık olduğu zaman dış parazit giderici spreylerle temizleyip ılık ve ıslak bir sabunlu bezle siliniz.

İç parazitlerinin dışarı atılması için veterinerde parazit aşısı yaptırınız. Kedilerimizin dışkısı ve idrarları sık kontrol edilmelidir. Normal rengin dışındaki idrar ve dışkı hastalık habercisidir. Bu konuda veterinerden yardım alınmalıdır.

Normal doğmuş yavru kediler yaklaşık 250 gram ağırlığındadır. Günde 15 gram kilo alırlar. Bir haftada 100 gram kadar büyürler. Yavruların gözleri 10 gün içerisinde tam olarak açılır. Göz renkleri 1 aylık olana kadar koyu renktedir. Kendi göz renkleri 3 ay sonra belirginleşir. Yavrular 6 hafta sonra sütü bırakıp yarı katı ve sulu mamalara geçer. Bu süreçten sonra rahatlıkla kuru mama yiyebilirler.

Kedinizin kulakları 15 günlük olduğunda dikleşmeye başlar 60 günlük olduğunda kulakları tam biçimini almış hale gelir. Kedinizin hareketlerini kontrol altına almalısınız. Aşılama zamanı olan 6 haftayı bekleyip gereken aşılarını yaptırmalısınız. Boş zamanlarınızda minik yavrunuzla oldukça bol vakit geçirmeye onunla ilgilenmeye odaklanınız.

Minik kedinizin oyun arkadaşı olduğunu ve oyun esnasında onun ne kadar mutlu olacağını aklınızdan çıkarmayınız.

Aynı zamanda onların sevgiye ne kadar muhtaç yaratıklar olduğunu her aile üyesinin bu sevgi bağında herkesin üzerine düşmesi gereken görevleri yerine getirmesinin. çok önemli olduğunu vurgulamak gereken hususlardan bir kaçıdır. Bakıma muhtaç olan ve hayatımızın içinde onların da olması gerektiği bilinciyle bu sevimli dostlarımıza olan görevlerimizi yeterince yerine getirip. onların adına bir şeyler yapıyorsak bu bizlere hayat boyu mutluluk kaynağı olacaktır.

Paylaş
Önceki İçerikYunusların ilginç özellikleri nelerdir? Madde madde kısa bilgiler
Sonraki İçerikKedilerin üreme sistemleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here