Yelken Kuyruklu Çöpçü Balığı Özellikleri

0
462
copcu-baligi, yelken-kuyruklu-copcu-baligi, Brochis-Splendens
copcu-baligi, yelken-kuyruklu-copcu-baligi, Brochis-Splendens

Yelken Kuyruklu Çöpçü Balığı akvaryumların olmassa olmazlarındandır ve bir kedi balığı türüdür. Özellikle kalabalık akvaryumlara çok yakışan bir balık türüdür. Yelken kuyruklu çöpçü balığı grup halinde veya crydoras kedi balığı türü ile birlikte beslenmelidir.

Bu akvaryum balık türü, küçük omurgasız canlılar ile beslenmeyi sever. Ayrıca, balık yemi parçalarını bulmak için akvaryumun kumunu eşelemeyi çok severler.

Eğer akvaryumunuzda bu balığı besleyecekseniz, çöpçü balığınızın bıyıklarının zarar görmemesi için akvaryum zeminini yumuşak ve kumlu bir tabaka ile yapmalısınız. Çöpçü balıkları için en ideal koşullardan birisi de yumuşak kumlu zeminlerdir.

Bu balık türünü akvaryumda üretebilir ve çoğaltabilirsiniz. Akvaryumda beslenen çöpçü balığı yumurtalarını bitkilerin geniş yapraklarının altına veya akvaryum camına yerleştirirler.

Yelken kuyruklu çöpçü balığı ismini sırtlarında ki yelkene benzeyen sırt yüzgeçlerinden alırlar. Bu balık türünün diğer isimleri ise zümrüt kedi balığı ve yeşil kedi balığı‘dır.

Genellikle bu balık türü Bronz Corydoras ile çok fazla karıştırılır.

Yelken Kuyruklu Çöpçü Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Brochis Splendens

Türkçe İsmi: Yelken Kuyruklu Çöpçü Balığı

Familyası: Callichthyidae

Anavatanı: Ekvador, Peru ve Brezilya

Boyutu: 7 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 21-27 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6-7,5 pH

Optimum Su Sertliği: 6-25 dH

Yaşama Ortamı: Suyun dip kısımları

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 1.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Bu balık türü hem etçil hemde otçul beslenebilir. Dilerseniz canlı veya dondurulmuş küçük su omurgasız canlıları ile besleyebilirsiniz. Bunun dışında ince tabaka veya tablet besinleri de yiyebilirler.

Paylaş
Önceki İçerikKedi Balığı Türleri ve Çeşitleri
Sonraki İçerikSakallı Kedi Balığı Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here