Yenilenebilir Enerjiyi Neden Kullanmalıyız?

0
415
yenilenebilir-enerji-kullanimi
yenilenebilir-enerji-kullanimi

Yenilenebilir enerji kullanımı son yıllarda ciddi anlamda artış gösterdi. Dünya da pek çok ülke yenilenebilir enerji kullanımı konusunda hassasiyet arttırmak için projeler geliştirmektedir. Konuyla ilgili olarak kulağımıza birçok haber geliyor. Hatta bazı ülkeler %100 yenilenebilir enerji kullanımı bile yapıyor.

Örneğin, geçtiğimiz aylarda Portekiz enerjisinin tamamını yenilenebilir enerji kaynakları ile kullandı. Üstelik bunu yaparken tüm fosil kaynaklı enerji santrallerinin de fişini çekti. Portekiz 4 gün boyunca temiz enerji kullanarak tüm dünyaya örnek oldu.

Ardından Almanya hükümeti de benzer bir adım attı. Ve almanya enerjisinin tamamını bir kaç günlüğüne yenilenebilir enerjiden kullandı. Almanya’da enerjisini yenilenebilir kaynaklardan kullanırken, nükleer enerji santralleri de dahil, fosil yakıtlar ile çalışan santrallerin fişini çekti.

Bu haberlerden sonra, çok geçmeden bir haber de kostarika’dan geldi. Kostarika yenilenebilir enerjide özellikle hidroelektrik enerjisi açısından çok zengin bir ülke. Bu kapsamda Kostarika tam 113 gün boyunca hiçbir kesinti olmadan, enerjisini yenilenebilir enerjiden kullandı. Ve bu alanda yeni bir rekora imza attı. Kostarika enerjisinin tam %99’unu temiz enerjiden kullandı.

Dünya’da ki yenilenebilir enerji kullanımı gün ve gün artmaktadır. Çünkü fosil kaynaklı yakıtlar her geçen gün tükenmektedir. İşte bu yüzden dünyanın en büyük petrol şirketleri bile geleceğin enerjisi olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaktadır. Peki yenilenebilir enerjiyi neden kullanmalıyız? Ne gibi avantajları vardır?

Yenilenebilir enerji kullanımı ve avantajları nelerdir?

  • En önemli avantajı, temiz enerji olduğundan doğaya hiçbir zararlı etkisi yoktur,
  • Kendini yenileyebildiği için tükenmeyen enerjidir. Örneğin güneş enerjisi tükenmeyecek bir enerjidir. Güneş enerjisini yakıt olarak kullanarak elektrik elde etmek mümkündür,
  • Doğal enerji kaynaklarıdır, çünkü bu kaynakları bize doğa veriyor. Üstelik karşılığında para veya başka bir şey almıyor. Yani bedava enerji kaynağıdır,
  • Ülke ekonomisine katkı sağlar, çünkü yeni iş imkanları oluşturur. Dünya da yenilenebilir enerji alanında çalışan kişi sayısı her geçen gün hızla artmaktadır,
  • Enerji bağımlılığını ortadan kaldırır, çünkü her ülke yenilenebilir enerjiyi kullanarak kendi enerjisini üretebilir. Bu kapsamda, uzun vadeli olarak birçok ülke, yenilenebilir enerji kullanmak için pek çok hedef belirlemiş durumda. Türkiye 2023 yılına kadar enerjisinin %30’unu yenilenebilir kaynaklardan elde edecek.

Kısaca yenilenebilir enerji kullanımı ile elde edeceğimiz avantajlar bunlardır. Daha temiz bir dünya için yenilenebilir enerjiyi daha çok kullanmalıyız.

Kaynak: enerjibes.com

Paylaş
Önceki İçerikAkvaryum Nedir? Akvaryum Çeşitleri Nelerdir?
Sonraki İçerikGreyhound Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here