Yeşil Gözlü Ciklet Balığı Özellikleri | Yedi Bantlı Ciklet

0
820
yesil-gozlu-ciklet-baligi, yedi-bantli-ciklet-baligi
yesil-gozlu-ciklet-baligi, yedi-bantli-ciklet-baligi

Yeşil Gözlü Ciklet balığı çok güzel renklere ve çizgilere sahip bir ciklet türü‘dür. Bu balığın bir diğer ismi ise yedi bantlı ciklet balığı. Bu ismi ise gövdesindeki dikey çizgilerin sayısından almaktadır.

Yeşil Gözlü Ciklet balığı bölgeci akvaryum balıkları arasında yer alır. Yani akvaryumda kendisine bir bölge belirler ve orayı sahiplenir. Ama bölgeci olmasına rağmen çok saldırgan değillerdir. Kendi boyutlarında ve kendilerinden küçük boyutta olan balıklar ile geçinebilirler.

Üremeyi yumurta ile yaparlar ve yumurtlama sırasında akvaryumun dibindeki kumları kazarlar. Bu ciklet türünün yetişkin bireyleri kolay çiftleşir. Türün cinsiyet ayrımı ise şu şekildedir. Erkek Yeşil Gözlü Ciklet balıklarının sırt yüzgeçleri ve karın yüzgeçleri sivridir ve dişilere göre daha renklidir. Dişilerde ise sırt yüzgeçleri ve anal yüzgeçleri yuvarlaktır. Ve dişiler erkeklere göre daha küçük ve tombuldur.

Üreyen çiftler yumurtalarını oyuklara bırakır. Türün tüm erkek ve dişi bireyleri yumurtalar ile ilgilenir. Yumurtadan çıkan yeşil gözlü ciklet yavruları alg ve bitki parçaları ile besleyebilirsiniz. Bunların dışında yavrular minik deniz karidesleriyle de beslenebilir. Yavrular biraz daha büyüdükten sonra iri canlı yemler veya eşdeğer dondurulmuş gıdalar ile besleyebilirsiniz.

Yeşil Gözlü Ciklet Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Archocentrus spilurus

Türkçe İsmi: Yeşil Gözlü Ciklet Balığı, yedi bantlı ciklet balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Guatemala

Boyutu: Erkekleri 12 cm, Dişileri 8 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-25 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,8-8,0 pH

Optimum Su Sertliği: 15 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları ve alt kısımları arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Yeşil Gözlü Ciklet Balığı hem etçil hem de otçul beslenen ciklet balıkları arasında yer alır. Pul yemler ve bitki parçaları ile beslenebilir. Ama beslenmesi için ilk önceliği canlı gıdalar ve dondurulmuş gıdalara vermelisiniz. Canlı besinler bu balığı çok daha mutlu eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here