Yeşil Papağan Özellikleri ve Bakımı

0
451
yeşil papağan, yeşil papağan özellikleri, yeşil papağan bakımı, yeşil papağan beslenmesi
yeşil papağan, yeşil papağan özellikleri, yeşil papağan bakımı, yeşil papağan beslenmesi

Papağangiller familyasından biri olan yeşil papağan cinsi, dış görünüş açısından oldukça sevimli ve güzellerdir. Yeşil papağan olarak adlandırılan ‘Psittacula Krameri pek çok farklı alanlarda yaşayabilirler.

Yeşil papağan cinslerinin gaga kısımları kırmızıdır. Kanat yapıları son derecede güçlüdür. Uçma konusunda da oldukça hızlıdırlar. Yeşil papağanların sesleri gürdür. Ötmeye başladıkları zaman kulak çınlaması yapabilirler. Yüksek sesle çığlık atmayı çok seveler.

Kanat uzunlukları 16 ile 18 cm arasındadır. Yeşil papağanların çoğu sakindir. Bazıları da agresiftir. Karakterini yavruyken anlamanız daha kolaydır. Bu papağan ırklarının bakımına ve beslenme düzenlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu ırklar diğer papağan cinslerine göre bakımları daha zorludur.

Yeşil Papağan Irk Bilgileri

Yeşil papağanları her alanda görmeniz mümkündür. Her alana kolayca ayak uydurabilirler. Genel olarak yeşil ve ormanlık alanlarda sıkça görülmektedir. Doğa ortamlarını çok severler. Yeşil papağanlar Avusturyalı bilimci Wilhelm tarafından keşfedilmiş ve ismi koyulmuştur.

Pakistan, Afrika, Asya, Etiyopya, Uganda, Hindistan ve Nepal ülkelerinde fazlasıyla görülmektedir. Türkiye’de yaygın olmasa da doğa alanlarında görmeniz mümkündür. Yapılan araştırmalara göre Ankara Atatürk Orman Çiftliği bölgesinde görülmektedir.

Yeşil Papağan Türünün Bakımı Nasıl Olmalı?

Yeşil papağanların bakımı oldukça kolaydır. Ancak onlara doğal alanlar kurmanız çok önemlidir. Küsme gibi huyları olmasından dolayı günde en az 1 saatinizi papağana ayırmalısınız. Kafes içerisinde besleniyorsa kafesi olduğunca temiz tutulmalıdır.

Ayak yapıları hassas olmasından dolayı kafeslerinin nemli olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde çeşitli hastalıklara kapılabilirler. Bunun yanı sıra, yemek konusunda da oldukça titiz davranmalısınız. Meyveleri çok severler. Elma, armut ve muz gibi meyveler ile besleyebilirsiniz. Çerez, tohumlar ve fındık gibi yiyeceklerden de oldukça hoşlanırlar.

Yeşil papağanlar sinirli yapıda olmasından dolayı onlara bağırmamalı ve kısık sesle konuşmalısınız. Ses tonunuz ile yaklaşımınız bu papağanlar için çok önemlidir. Sıcak havalarda güneşte bırakılmamalı ve serin alanlarda tutulmalıdır. Aksi halde baygın düşebilirler.

Yeşil papağan türünü geniş kafesli alanlarda tutmalısınız. Küçük kafeslerde yaşayamazlar ve zorluk çekerler. Ayrıca, kafes dışarısında rahatça dolaşabilecekleri bir odada olmalıdır. Yeşil papağanın günde 2 saat serbest kalması kanatlarının açılması adına önemlidir.

Paylaş
Önceki İçerikSarman Kedi Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikOrkinos Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here