Yunus Katliamı Yapan Ülkeler

Yunuslar sanılanın aksine balık değil deniz memelisi olarak tanımlanan canlılardır. Ve dünyanın tüm denizlerinde hatta bazı nehirlerinde yaşayan 40 kadar yunus türü bulunuyor. Yunusları diğer deniz canlılarından ayıran en önemli özelliklerinden biri memeli olmalarının yanı sıra yüksek zekaya ve iletişim becerisine sahip olmaları. Ayrıca son derece estetik ve sevimli bir görünüme de sahiptirler. Ancak ne sevimli ve estetik görüntüleri, ne akıllı, zeki ve insanlarla harika şekilde iletişim kurabilmeleri bu muhteşem deniz canlılarının dünyanın farklı bölgelerinde canice katledilmelerine engel olamıyor ne yazık ki.

Farklı ülkelerde sürekli olarak yunus avlanmasının yanı sıra Japonya ve Danimarka’nın özerk bir bölgesi olan Faroe Adaları’nda geleneksel adı altında her sene binlerce yunus korkunç şekilde öldürülüyor. Bu her iki ülkede yapılan yunus avının ortak özelliğiyse yunusları acılı ve uzun süren bir yunusla katletmeleri. Ayrıca dünya kamuoyunun ve doğa ile çevre örgütlerinin dikkat çektiği üzere bu geleneksek kılıfı altında işlenen cinayetlerde ne yazık ki hamile ve yavru yunuslar da katlediliyor. Ve bu da bu sözde geleneğin ne denli korkunç olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor!

Geleneksel olarak yunus katliamı yapan ülkeler

Faroe Adaları yunus katliamı

Danimarka’da yer alan ve özerk bir bölge olan Faroe Adaları’nda her sene adada yaşayan yerli halka mensup genç erkek bireyler artık birer yetişkin olduklarını herkese göstermek ya da başka bir değişle kanıtlamak amacıyla yüzlerce yunusu acımasızca öldürüyorlar. Yerli gençler insanlara yaklaşmaktan korkmayan calderon türü yunusları suyun içinde bıçakla kesiyorlar ve yunusları boğulmak üzere bırakıyorlar. Tüm bu katliam ada yerlilerinin ve çocukların gözleri önünde gerçekleştiriliyor ve ölen yunuslar ada halkı arasında bölüştürülerek yeniliyor.

Taiji Adası yunus katliamı

Yunus katliamı yapan ülkeler denilince akla gelen ilk ülke elbette ki Japonya! Zira Japonya’nın Taiji Adası’nda yapılan yunus katliamı Danimarka’nın Faroe Adaları’ndakinden çok daha kanlı çünkü çok daha fazla sayıda yunusun canı alınıyor.

Her sene türlü hile ile adanın koyuna çekilip burada sıkıştırılan binlerce yunus Japon balıkçılar tarafından yavru, hamile dinlemeden omuriliklerine çelik bir çekiç ile acımasızca vurularak öldürülüyor. Avlanan savunmasız yunusları acılı ve çok uzun süren korkunç bir ölüm bekliyor. Zira yunusların ölmesi en az yarım saat civarında sürüyor. Bu yunus katliamı için “geleneksel” savunması yapan Japonlar yavru ve hamile yunusları dahi hunharca katlederek geleneksellik kisvesi altında bu canlıların neslinin tükenmesine de zemin hazırlıyorlar.

EN SON YAZILARIMIZDAN HABERDAR OL

Akvaryum balıkları hakkında bilgi, öneri ve tavsiyeler nelerdir? Evcil hayvanlar hakkında çok faydalı bilgiler ve öneriler nelerdir? Tüm Bu ve Buna Benzer Soruların En İyi Cevaplarını Abone Olup, Takipte Kalarak Öğrenebilirsin!

28 Comments

 1. Aziz
  • admin
 2. Harun
  • admin
 3. Hamza
  • admin
 4. Kordinator
  • admin
 5. Adnan
  • admin
 6. Oğuzhan
  • admin
 7. ozlem1994
  • admin
 8. Yakup Kor
  • admin
 9. Brian
  • admin
 10. Ahmet Kan
 11. Sercan
 12. Umut
 13. Hakan Fidan
 14. Kerem
 15. Hakan Tezcan
 16. serdar tek 2
 17. ferit
 18. Cem
 19. Menderes