Yunus Katliamı Yapan Ülkeler

28
2179
yunus-katliami
yunus katliamı,yunus katli,yunusların katliamı,katledilen yunuslar,kanlı koy

Yunuslar sanılanın aksine balık değil deniz memelisi olarak tanımlanan canlılardır. Ve dünyanın tüm denizlerinde hatta bazı nehirlerinde yaşayan 40 kadar yunus türü bulunuyor. Yunusları diğer deniz canlılarından ayıran en önemli özelliklerinden biri memeli olmalarının yanı sıra yüksek zekaya ve iletişim becerisine sahip olmaları. Ayrıca son derece estetik ve sevimli bir görünüme de sahiptirler. Ancak ne sevimli ve estetik görüntüleri, ne akıllı, zeki ve insanlarla harika şekilde iletişim kurabilmeleri bu muhteşem deniz canlılarının dünyanın farklı bölgelerinde canice katledilmelerine engel olamıyor ne yazık ki.

Farklı ülkelerde sürekli olarak yunus avlanmasının yanı sıra Japonya ve Danimarka’nın özerk bir bölgesi olan Faroe Adaları’nda geleneksel adı altında her sene binlerce yunus korkunç şekilde öldürülüyor. Bu her iki ülkede yapılan yunus avının ortak özelliğiyse yunusları acılı ve uzun süren bir yunusla katletmeleri. Ayrıca dünya kamuoyunun ve doğa ile çevre örgütlerinin dikkat çektiği üzere bu geleneksek kılıfı altında işlenen cinayetlerde ne yazık ki hamile ve yavru yunuslar da katlediliyor. Ve bu da bu sözde geleneğin ne denli korkunç olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor!

Geleneksel olarak yunus katliamı yapan ülkeler

Faroe Adaları yunus katliamı

Danimarka’da yer alan ve özerk bir bölge olan Faroe Adaları’nda her sene adada yaşayan yerli halka mensup genç erkek bireyler artık birer yetişkin olduklarını herkese göstermek ya da başka bir değişle kanıtlamak amacıyla yüzlerce yunusu acımasızca öldürüyorlar. Yerli gençler insanlara yaklaşmaktan korkmayan calderon türü yunusları suyun içinde bıçakla kesiyorlar ve yunusları boğulmak üzere bırakıyorlar. Tüm bu katliam ada yerlilerinin ve çocukların gözleri önünde gerçekleştiriliyor ve ölen yunuslar ada halkı arasında bölüştürülerek yeniliyor.

Taiji Adası yunus katliamı

Yunus katliamı yapan ülkeler denilince akla gelen ilk ülke elbette ki Japonya! Zira Japonya’nın Taiji Adası’nda yapılan yunus katliamı Danimarka’nın Faroe Adaları’ndakinden çok daha kanlı çünkü çok daha fazla sayıda yunusun canı alınıyor.

Her sene türlü hile ile adanın koyuna çekilip burada sıkıştırılan binlerce yunus Japon balıkçılar tarafından yavru, hamile dinlemeden omuriliklerine çelik bir çekiç ile acımasızca vurularak öldürülüyor. Avlanan savunmasız yunusları acılı ve çok uzun süren korkunç bir ölüm bekliyor. Zira yunusların ölmesi en az yarım saat civarında sürüyor. Bu yunus katliamı için “geleneksel” savunması yapan Japonlar yavru ve hamile yunusları dahi hunharca katlederek geleneksellik kisvesi altında bu canlıların neslinin tükenmesine de zemin hazırlıyorlar.

Paylaş
Önceki İçerikPasifik Beyaz Yanlı Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikBoz Yunus Balığı Türü ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

28 YORUMLAR

 1. Japonları onurlu bir ırk olarak bilirdik diyeceğim ancak hintlilerde aynı şeyi bizim için diyorlar mıdır aceba? Müslümanlığın gerekliliklerinden biri olan Kurban kesimini Hintlilere anlatmak sanırım pek mümkün değildir.

  Kurban kesimi eziyet etmeden dualarla kesiyoruz, biz katletmiyoruz, can acıtmıyoruz.

 2. İnsan bu dünyaya en zeki varlık olduğu için değil, en vahşi hayvan olduğu için hükmediyor bence. Bunun daha başka bir açıklaması olamaz. Yunuslar kadar sosyal ve zeki olabilseydik keşke.

 3. Maalesef yüzlerce canlı türleri cani bir şekilde katlediliyor ve bu yaptıkları canice katletme işini kendilerince gelenek gibi bir kalıpla sevimli hale sokmaya çalışıyorlar. Bir insan(insansa şayet!) nasıl olur da masum köşeye sıkışmış bir canlıyı acımasızca işkence çektirerek öldürebilir? Maalesef gün geçtikçe insanlar daha da canileşiyor. Böyle bir konuya değinip insanların bilinçlenmesi için çaba gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum.

 4. Yunur katliamı yapan ülkeleri bin yandan kınıyorum ancak bir yandan da şöyle düşünüyorum onlar için onların inançları gereği yunusları öldürmek normal karşılanabiliyor olabilir. Her ne kadar keyfi olarak öldürülüyormuş gibi görünse de onlarda normal olabilir. Biraz bakış açımızı değiştirdiğimiz bizdeki kurban bayramının da diğer ülkeler gözünde nasıl durduğunu düşünmek lazım. Kendi inancımız gereği normal bir durum ancak yabancılar tarafında da biz kınanıyoruz bu durumdan dolayı. O yüzden yunus katliamlarını tabi ki kınıyorum ancak altında yatan sebep ihtiyaç değilde inançsa saygı duymak gerek diye düşüyorum

  • inanç olayına asla katılmıyorum. bizim her inanca saygılı olduğumuzu ve kabul ettiğimizi belirtmemiz tamamen yanlış. Eğer siz bu inanca saygı duyuyorsanız, muhtemelen cenin (anne karnındaki çocuk) yiyenlerede saygı duyuyorsunuz demektir. dünyada çok aşırı denecek miktarda sapık inanç var. bu inançları bir birinden iyi ayırmak gerekiyor…

 5. Bir veteriner hekim olarak bu gibi haberleri duymaktan artık sıkıldım sürekli bir hayvan katliamı dünya üzerinde yenilecek hayvanlar belli bunların dışına çıkmak şaçmalıktan başka birşey değil. Japonları severim ama bu katliamlardan dolayı onları kınıyorum.

 6. Japonların çok tuhaf gelenekleri var birçoğunu da saçma buluyorum. İnsanlar maalesef her türlü canlı ile kötü bir şekilde uğraşıyor.

 7. Yunus balıklarının yok olma tehlikesi bulunmasa da yakın bir gelecekte felakete yol açılıyor. Bu katliamlar ve deniz kirliliği bir başlangıç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here