Yunus Terapisi ve Faydaları

12
834
Yunus Terapisi ile tedavi
Yunus Terapisi,Yunus Terapisi nasıl yapılır,Yunus Terapisi faydaları

Hemen herkes adını en azından bir kez duymuş ya da haberlerde karşılaşmış olsa da aslında yunus terapisi konusunda oldukça az şey biliniyor. Yunus terapisi yunusların çıkarttığı yüksek frekanstaki seslerin suyun yanı sıra insan vücudunun içinden de geçmesi ve bu geçiş esnasında faklı biyokimyasal maddelerin salgılanmasını tetikleyerek sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağladığının keşfedilmesi ile birlikte tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yunus terapisi hangi alanlarda kullanılır?

Yunus terapisinin birçok farklı kullanım alanı vardır. Yunus terapisinin kullanıldığı sorunlar şunlardır;

  • Sinir hastalıkları,
  • Psikolojik sorunlar (özellikle sinir hastalıklarından kaynaklanan),
  • Çocuklarda konuşma bozukluğu sorunları ve bu yeteneğin geliştirilmesi,
  • Vücudun farklı bölgelerindeki kronik ağrılar,
  • Psikosomatik rahatsızlıklar,
  • Tiklerin giderilmesi,
  • Spazmların giderilmesi ya da azaltılması,
  • Travmalara maruz kalmış bireylerde ortaya çıkan psikolojik sorunların tedavisi.

Stres

Yunus terapisi bu sorunların yanı sıra sağlıklı bireylerin de daha dingin bir ruh haline kavuşmalarını sağlayabilen adeta mucizevi bir terapi şeklidir. Bu nedenle dünyada birçok sağlıklı insan boş zamanlarında dünyanın bu en özel canlıları ile zaman geçirmek için yunus terapisi seanslarına katılır.

Yunuslar ile hastaların teması mucizevi etkiler yaratır

Yunus terapisinin özü bu konuda özel olarak eğitilmiş yunus balıkları ile hasta bireylerin birbirleri ile temasına dayanır. Bu terapilerde yunusların yanı sıra doktorlar ve yunus eğitmenleri de hazır bulunur. Ve yunuslar her an eğitmenlerinin kontrolündedir. Yunusların zaten insanlara yaklaşmayı seven canlılar olması da bu terapilerden maksimum düzeyde verim almayı kolaylaştıran bir etkendir.

Yunus terapisine katılan bireylerin daha terapinin ilk anlarında gerilimden ve stresten kurtuldukları, rahatlama hissettikleri gözlemlenmiştir. Yunusların insan bedeni üzerindeki en önemli etkilerinden biri vücutta pozitif enerji akımına neden olmalarıdır. Bu enerji akımı da hastalıkların iyileştirilmesi ya da hafifletilmesi konusunda büyüleyici etkilere sahiptir.

Yunuslar empatinin gelişmesini sağlarlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yunuslar insanlara yaklaşmayı çok severler ve bu yakınlaşma esnasında tamamen iyi niyetlidirler. Bu yaklaşımları karşılarındaki insanların empati geliştirmesini ve kendilerine tamamen iyi niyetle yaklaşan bu muhteşem canlılara karşı aynı şekilde yaklaşmalarını getirir. Bunun gözlemlenen etkileri ise yukarıda da saydığımız gibi gevşeme, sıkıntılardan kurtulma, iletişimde yaşanan sorunları çok daha kolay aşma, içe kapanık kişilerin dış dünya ile çok daha kolay iletişim kurmaya başlamasıdır.

Yunus terapisi başta otistik çocuklar olmak üzere ülkemizde de hem çocukların hem de yetişkinlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde yunus terapisi seanslarına katılabilmek mümkündür.

Paylaş
Önceki İçerikSiyah Çeneli Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikBeyaz Başlı Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

12 YORUMLAR

  1. yunusların insanlara saçtığı enerjinin pek çok insanlara yakın hayvanlarda bile olmadığına kaniyim böyle terapilerin faydasına inanıyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here