Yunusgiller

0
602
yunusgiller
yunusgiller,yunusgiller familyası,yunusgiller ailesi

Yunus delince hemen herkesin aklına sevimli bir canlı gelse de aslında yunus kelimesi aslında yunusgiller familyasına dahil olan tüm deniz memelilerini tanımlamakta kullanılan ortak bir sözcüktür. Yunusgiller bilimsel ismi ile Delphinidae yunusların yanı sıra balina ismi ile bilinen bazı türleri de kapsar. Yunusgiller familyasına dahil olan ancak balina ismi ile bilinen türler şunlardır;

Feresa attenuata – cüce katil balina

Globicephala macrorhynchus- kısa yüzgeçli kara balina

Globicephala melas-uzun yüzgeçli kara balina

Orcinus orca-katil balina

Peponocephala electra-elektra balinası

Pseudorca crassidens-yalancı katil balina

Bu altı deniz memelisinin ismi balina olsa da aslında yunusgiller familyasına dahildirler bu bu türlerin en büyüğü orka yani katil balinadır. Katil balina aynı zamanda yunusgiller familyasının en büyük üyesidir ve erkek orkaların boyu 9,5 metreye ağırlıklarıysa 6 tona dek ulaşabilir.

Yunusgiller memelidir

Yunusgiller familyasına dahil olan tüm deniz canlıları memelidir yani doğum yolu ile çoğalırlar ve yavrularını emzirirler. Bazı yunus türlerinin doğumu oldukça uzun sürebilir ve yunuslarının tümünün yavruları kuyruklarından dünyaya gelir. Yunusların kuyrukların doğmaları aslında uzun süren doğum esnasından havasız kalarak boğulmalarını engelleyen bir yöntemdir.

Tüm yunusgiller etçildir

Yunusgiller familyasına dahil olan ve adı yunus ya da balina olan tüm deniz memelileri etçildir yani etoburdur. Genellikle balıklar ile beslenmekle birlikte kalamar, karides, deniz kabukluları gibi canlıları da tüketirler. Yunusgiller familyasının en büyük üyesi olan katil balina ise denizdeki besin zincirinin en tepe noktasında yer alır zira bu dev asa yunuslar sadece küçük balıkları değil bazı balina türlerini, köpek balıklarını, fokları kısacası birçok büyük boyutlu deniz canlısını avlayarak beslenir. Ancak kendisinin hiçbir doğal düşmanı yoktur.

Tatlı suda yaşayan yunuslar da vardır

Yunusgiller her ne kadar yoğun olarak denizlerde ve okyanuslarda yaşıyor olsalar da nehirlerde ve haliçlerde yani tatlı suda yaşayan yunus türleri de vardır ve bunlara genel olarak nehir yunusu ismi verilir. Tatlı suda yaşayan bu yunus türlerinin içinde hem tatlı hem de tuzlu suda da yaşayabilen yunuslar bulunur.

Türkiye de yunusgiller familyasının üyelerine ev sahipliği yapıyor

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye de doğal olarak bazı yunus türlerine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin tüm denizlerinde farklı yunus türleri yaşıyor ve dünyanın farklı bölgelerindeki yunuslar ile karşılaştırıldığında Türkiye sularında yaşayan yunusların neslinin çok daha korunaklı olduğunu da söyleyebilmek mümkün.

Kısacası yunusgiller içinde balina olarak da bilinen birçok türün yaşadığı oldukça geniş bir deniz memelisi grubu ve ülkemizde de bazı yunusgiller üyelerini görebilmek mümkün.

Paylaş
Önceki İçerikYunuslar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Sonraki İçerikBayağı Musur, Yunus Balina Türü
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here