Yunuslar Hakkında Çoçuklarımıza Öğretebileceğimiz Bilgiler

1
670
yunuslar hakkinda bilgiler
yunuslar hakkinda bilgiler

Antalya’da Matematik Öğretmeni Buğra Küçük‘ün hazırlamış olduğu, yunuslar hakkında çocuklarımıza öğretebileceğimiz temel bilgileri içeren yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. Buğra Bey Antalya’da Matematik Özel Dersleri vermektedir. Bilişsel gelişim ve öğrenim modelleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Kişisel sitesinden kendisine ulaşabilirsiniz.

Kaynak: antalyamatematik.net

En Büyük Yunus Hangisidir?

En büyük yunus katil balinadır. Diğer bir adı da orkadır. Balinalar aslında yunus ailesine mensuptur.

En Küçük Yunus Hangisidir?

Uzunluk bakımından en küçük yunus Yeni Zelanda yunusu ve vaquitadır. Bu yunuslar yaklaşık 140 cm uzunluğundadır.Ağırlık açısından değerlendirdiğimizde, finless porpoise en hafif yunustur. ve aşağı yukarı 55 kg ağırlığındadır. Yaklaşık olarak 3000 tanesi bir mavi balina ağırlığına denk gelmektedir.

Yunuslar Nasıl Uyurlar?

Yunuslar insanlardan farklı olarak nefes alıp vermek gibi basit yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için bilinçli olmak zorundadırlar. Bu nedenle bizler gibi uyumazlar. Beyinlerinin bir yarısını uykuya geçirirken diğer yarısı uyanık kalır. Bu sayede bilinçlerini kaybetmezler ve nefes alıp vermek, çevresel tehlikeleri fark etmek gibi basit yaşamsal faaliyetlerini en aza indirerek de olsa sürdürürler.

Yunuslar Nasıl Su İçerler?

Yunuslar doğrudan su içmezler. İhtiyaçları olan suyu yedikleri balıklar sayesinde dolaylı olarak alırlar. Bizler gibi terlemedikleri için vücutları çok su kaybetmez ve yedikleri balıklardan aldıkları su miktarı yeterli olur.

Yunuslar Ne Yerler?

Yunuslar yaşadıkları coğrafyaya göre farklı türlerde balıklarla beslenirler. Genel olarak balık, ahtapot, kalamar gibi canlıları yerler. Yunusların dişleri olmasına rağmen yemeklerini çiğnemezler. Sadece ısırır ve yutarlar. Bazı büyük cüsseli yunuslar deniz kuşlarını da yiyebilirler.

Yunuslar Kaç Yıl Yaşar?

Doğada yaşayan yunuslar akvaryum ve su parklarında hapsedilmiş yunuslara göre daha uzun süre yaşarlar. Katil balinalar 70 yıldan fazla yaşayabilir. Şişe burun yunuslar ise 40 seneden fazla yaşayabilirler.

Nesli Tükenmekte Olan Yunus Türleri Hangileridir?

İspanyolca “küçük inek” anlamına gelen voquita türü yunusların dünya genelinde sayıları 100 ila 500 arasında kalmıştır. Büyük olasılıkla sayıları 125 adet civarındadır. Yalnızca Kuzey Kaliforniya Körfezi’nin küçük bir bölgesinde bulunmaktadırlar.

Bir diğer nesli tükenmekte olan yunus türü Hectorsdur. Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda yaşarlar. Nüfusları şu an için sadece 111’dir.

Yangtze Nehri yunuslarının (baiji) ise nesli tükenmiştir.

Yunuslar Nasıl İletişim Kurarlar?

Yunuslar tıklama sesi, ıslık ve vücutlarını sallayarak çıkardıkları sesler dahil olmak üzere iletişim için birçok ses kullanırlar.

Ekolokasyon Nedir?

Nesnelerin nerede olduğunu bulmak için sonar kullanımıdır. Yunuslar sesler gönderir ve yankılarını dinlerler. Böylece nesnelerin ve avlarının nerede olduğunu anlarlar.

Paylaş
Önceki İçerikZebra Vatoz Balığı Özellikleri
Sonraki İçerikVatoz Balığı Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here