Yunuslar Hakkında İlginç Bilgiler

13
1885
yunuslar hakkında ilginç bilgiler
yunuslar hakkında ilginç bilgiler,yunus balıkları ilginç bilgiler,yunuslar hakkında şaşırtıcı bilgiler

Yunuslar balık olarak anılsalar da aslında bilimsel olarak yunus bir deniz memelisi yani balık değil. Bu muhteşem canlılar binlerce yıldır hem sevimlilikleri, hem güzellikleri hem de zekaları ile insanları büyülerken öte yandan da ne yazık ki yoğun şekilde avlanıyorlar ve bu nedenle birçok yunus türünün nesli tükenmiş ya da tükenme sınırına gelmiş durumda. İşte denizlerin bu en muhteşem canlılarını daha yakından tanımanızı ve çok daha fazla sevmenizi sağlayacak olan yunuslar hakkında ilginç bilgiler .

Maddeler halinde yunuslar hakkında ilginç bilgiler

Yunuslar uyumadan yaşayabilirler

Yunusların en ilginç özelliklerinden biri şüphesiz ki uyumadan yaşayabilmeleridir. Yunuslar suyun altında beyinlerinin yarısını işlev dışı bırakarak uyumadan günlerce üstelik hiçbir işlevlerinde yavaşlama olmaksızın yaşamayı başarabilirler.

Yunuslar yönlerini sonar ile bulurlar

Yunuslar hakkında ilginç bilgiler arasından biri de bu canlıların sonar özellikleri sayesinde yönlerini buluyor oluşlarıdır. Hatta öyle ki yunuslar çıkarttıkları yüksek frekanslı seslerin nesnelere çarpıp geri dönmesi sonucu algıladıkları dalgaları beyinlerinde görüntüye dönüştürürler ve bu muhteşem yeteneklerinden avlanırken de faydalanırlar.

Yunusların derisi her iki saatte bir yenilenir

Sürekli suyun içinde olan bir canlı için kelimenin tam manası ile muhteşem bir özellik! Yunusların derisi her iki saatte bir yenilenir ve bu da yunusların her daim pürüzsüz bir deriye sahip olmalarını sağlar. Aynı zamanda yunusların yaraları da oldukça kısa sürede iyileşir.

Yunuslar dişleri ile yemek yemezler

Yunuslar memeliler içinde en fazla dişi olanlardan biridir ve bazı yunus türlerinin ağızlarında 250’den fazla diş bulunur. Ancak yunuslar bu dişleri yiyecekleri çiğnemek için kullanmazlar ve dişlerinden yalnızca avlarını yakalamak için faydalanırlar.

Yunuslar kelimeleri anlar

Yunusların en önemli ve şaşırtıcı özelliklerinden biri de kelimeleri anlama yetenekleridir. Yapılan araştırmalar yunusların 60 kelimeyi anlayabildiğini gözler önüne sermiştir.

40 kadar yunus türü vardır

Yunus denilince her ne kadar gözünün önüne bir canlı gelse de aslında dünyanın farklı sularında yaşayan 40 kadar yunus türü vardır ve bu türler arasında hem boyut hem de görünüş açısından şaşırtıcı farklılıklar bulunabilir.

Katil balina aslında bir yunustur

Katil balinanın ismi balina olsa da aslında bir yunus türüdür ve denizlerde yaşayan en büyük memelidir. Katil balinaların boyu 9,6 metreye ağırlıklarıysa 6 tona ulaşabilir ve hemen her türlü deniz canlısını yerler.

Yunus yavruları kuyruklarından doğar

Yunus yavruları kuyruklarından dünyaya gelirler. Bunun sebebi yunusların doğumunun genellikle uzun sürmesi ve bu uzun süren doğum sırasında boğulmamalarıdır.

Bu yazıyı bulmak için kullanılan kelimeler:

– yunuslar hakkında ilginç bilgiler

– yunuslar hakkında bilinmeyenler

– yunus balıklarının şaşırtan özellikleri

– yunuslar hakkında hiç duymadığınız bilgiler

– yunuslarla ilgili gerçekler

– yunus balıkları hakkında ilginç bilgiler

13 YORUMLAR

  1. Yunusların yönlerini sonarla bulduğunu biliyordum. Bu bizim sonarlarmızdan daha kaliteli sonarlardır. Gelişen teknoloji doğaya borçludur.

  2. zaten katil balinaya şekil olarak çok benzeyen bir yunus türünü daha önce de paylaşmıştınız. uyumadan yaşayabilmeleri ise muazzam bir özellik.

  3. Beni en çok şaşırtan uyumu şekilleri solungaç solunumu yapmadıkları için beyinlerinin bir yanı çalışıyor ve o şekilde yukarıya çıkıp nefes alıyorlar daha sonra aynı şekilde diğer tarafı dinlendiriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here