Yunuslar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

9
782
yunuslar hakkında şaşırtıcı gerçekler
yunuslar hakkında şaşırtıcı gerçekler

Yunuslar deniz memelilerin en popüler ve en sevilenleri arasında yer alıyor. Yunuslar adı balina olan bazı deniz memelilerini da kapsıyor. Bu türün ortak adı yunusgiller. Bir dönemin popüler dizisi Flipper sayesinde yunuslar da çok popüler olsalar da aslında bu muhteşem deniz canlıları yüzlerce yıldır bilim dünyasının yakın markajındalar.

İşte yunuslar hakkında şaşırtıcı gerçekler

Yunuslar genetik açıdan insanlara çok benzerler

Yunuslar konusunda sayısız araştırma yapılmış ve bu araştırmalar neticesinde elde edilen bilgilerden biri yunusların en az maymunlar ve insanların da dahil olduğu primatlar kadar yüksek zekaya sahip olduğu. Ancak bu araştırmalardan çıkan en ilginç bilgi bu değil. Yapılan genetik araştırmalar yunusların insanlar ile son derece benzer genetik yapıya sahip olduklarını gözler önüne sermiş.

Yunuslar okyanusların mafyası

Mafya denilince akla gelen beter imaj ile sevimli yunusları bağdaştırmak elbette zor. Ancak yapılan araştırmalar yunusların suların altında adeta bir mafya gibi davrandığını ortaya koymuş. Buna örnek olarak yunus gruplarının dişi yunusları korumaktaki cevvalliği, rakip gruplara sızıp ajanlık yapmaları gibi türlü ilginç davranış gösterilebilir.

Yunuslar bombanın kokusunu alabiliyorlar

Yunusların askeri olarak kullanımı yazımızda daha geniş şekilde anlattığımız gibi yunuslar uzun zamandır askeri görevler için kullanılıyorlar. Bunun sebebi yunusların hem bombaların kokusunu alması hem de son derece gelişmiş sonar sistemleri sayesinde denizdeki mayın, denizaltı gibi nesnelerin yerini belirlemekteki başarıları.

Katil balina yada diğer ismi ile orka bir yunus türü

En büyük deniz memelilerinden biri olan ve denizlerde yaşayan hemen her şeyi yiyen orka ya da diğer ismi ile katil balina aslında bir yunus türü. Daha doğrusu en büyük yunus türü. İsminde balina geçen ancak yunus olan 6 deniz memelisinden biri olan katil balinalar, devasa cüsselerinin yanı sıra üstün zekaları ile de yunuslar aleminin yıldızı sayılabilir.

Yunuslar yalnızca etle beslenir

Yunusların yosun vs. yediğini zannediyorsanız kesinlikle yanıldığınızı bilmelisiniz. Zira dünya sularında yaşayan yaklaşık 40 yunus türünün hepsi de etoburdur ve yalnızca etle beslenirler. Türler arasında farklılık göstermekle birlikte yunusların favori besinleri arasında balıklar, yengeç, kalamar, karides gibi deniz hayvanları sayılabilir. Tabi söz konusu 6 bin kiloluk en büyük yunus olan katil balinaysa bu besinlerin arasına köpek balıkları, başka balinalar gibi kocaman avlar da dahil olur.

Kısacası yunuslar denizlerde yaşayan en özel ve en ilginç canlılardır ve umuyoruz bu muhteşem canlıların neslinin tükenmesine bir an önce dur denilir.

Paylaş
Önceki İçerikYunuslar Neden Avlanıyor?
Sonraki İçerikYunusgiller
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

9 YORUMLAR

  1. Bu siteyi öğrenmeden önce yunuslar hakkında bilgim yok denecek kadar azdı. Şu anda ise yunuslar hakkında belki birçok kişiden daha fazla bilgiye sahibim.

  2. Siteniz sayesine yunuslara karşı bir sempatim oluştu diyebilirim. Normalde hiç önemsemediğim hayvanlardan biriydi yunuslar ama artık resmen hem bilgi sahbiyim hem de bir yunus severim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here