Yunuslar Neden Avlanıyor?

15
1268
yunus-avi
yunus avı, yunus avcılığı,yunus avlama,yunus neden avlanıyor

Yunuslar dünyanın tüm denizlerinde yaygın şekilde yaşayan deniz memelileri ve bu güzel hayvanlar yüzlerce hatta binlerce yıldır neredeyse sistematik şekilde avlanıyor yani öldürülüyor. Yunuslar neden avlanıyor ,öldürülüyor sorusunun birden fazla yanıtı var zira dünyanın farklı denizlerinde yaşayan yunus türleri farklı nedenlerle avlanıyor.

Yunuslar neden avlanıyor, işte avlanma sebepleri

Gelenek için avlanıyor

Başlığı okuyunca oldukça anlamsız gelmiş olabilir, zira bizlerin yaşadığı coğrafyada yunusları geleneksel saiklerle avlamak asla anlaşılabilecek bir durum değil. Ancak dünyanın farklı yerlerinde yunuslar hem de sayıları binlerle ifade edilebilecek denli kalabalık yunus grupları gelenek adı altında katlediliyor. Yunusları gelenek gerekçesi ile katleden ülkelerin başındaysa tabi ki Japonya geliyor. Ülkenin Taiji Adası’nda her sene tüm dünyanın engellemek için yoğun çaba sarf etmesine karşın ne yazık ki engellenemeyen bir yunus balığı katliamı yaşanıyor ve adanın koyuna çeşitli oyunlarla çekilip sıkıştırılan binlerce savunmasız yunus balığı erkek, dişi, hamile ve yavru dinlemeksizin adalı balıkçılar tarafında canice katlediliyor.

Danimarka’da yunusları gelenek gerekçesi ile öldüren bir diğer ülke. Danimarka’da bulunan ve özerk bir bölge olan Faroe Adaları’nda her yıl genç erkeklerin yetişkinliğe geçtiklerini kanıtlamak için yüzlerce yunusu bıçaklarla keserek öldürmesi de dünyanın tüm itirazlarına karşın engellenemiyor ve bu katliamda yakalanan daha doğrusu öldürülen yunuslar ada yerlilerince paylaşılarak yeniliyor.

Yemek için avlanıyor

Birçok yunus türü besin değeri yüksek olan etleri için avlanıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde hem yunusları hem de balinaları ki balina ismi ile bilinen birçok deniz memelisi de aslında yunusgiller familyasına ait yemek için avlıyorlar. İzlanda, Danimarka, Japonya, Norveç gibi birçok ülkede yunuslar besin olarak avlanıyor.

Ticaret için avlanıyor

Yunus eti aynı zamanda ticari bir meta. Yani birçok ülkede yunuslar avlanarak ticari bir mal olarak satılıyor. Yakalanan yunusların yalnızca etlerinden değil yağlarından da akıl almayacak denli yüksek kazanç elde ediliyor. Birçok kişi bilmemesine karşın yunus ve balina yağı başta kozmetik endüstrisi olmak üzere çok sayıda alanda ana maddelerden biri olarak kullanılıyor. Günümüzde bilinçli kadınlar ve erkekler kullandıkları kozmetik ürünlerinde bu canlıların yağının olmamasına özen göstererek yunuslara karşı olan vicdani sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyorlar ve sayılı birkaç kozmetik firması da ürünlerinde yunus ve balina yağı kullanmayarak bu hayvanların katledilmesini engelleme konusunda az da olsa etkili olmaya çalışıyorlar.

Gösteri için avlanıyor

Yunusların avlanmalarına neden olan en önemli etkenlerden biri de bu canlıların yunus parkı adı verilen ve aslında eğlenceden çok üzüntü yuvası olan yerlerde eğitilerek gösterilerde kullanılması. Her ne kadar yakalayıp hapsetmek çoğu kişiye göre öldürmek kadar korkunç gelmese de aslında bir yunus için özgürlüğünden mahrum bırakılıp çoğu kez acımasız yöntemlerle eğitilmek de en az ölüm kadar acı bir son…

Paylaş
Önceki İçerikKatil Balina Türü ve Özellikleri
Sonraki İçerikYunuslar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

15 YORUMLAR

  1. siteniz sayesinde yunus balıkları hakkında epey bilgi edindik iyi ki bu tarz bilgileri paylaşıyorsunuz. avlanma konusunu gelince yunuslar koruma altına alınmalı ve av yasağı konulmalı diye düşünüyorum.

  2. Haber cok guzel ama içerigi cok aci gercekten
    Bu haberi okumdan once az arte tv kanalindan danimarkanin bir yerinde
    Yunuslari vahsice barbarca katlediyorlar resmen insanligimdan utandim
    Babarlarin kendince savunmalarida avlanmasak yiyeceksiz kaliriz demeleride baska bir igrençlik.

    Bu haberi yapan arkadasi tebrik ediyorum hepsini okudum bire bir dogru cikti tv’de izlediklerim ile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here