Yunusların Askeri Alanda Kullanımı

19
1400
Yunusların Askeri Alanda Kullanımı
yunusların askeri amaçla kullanımı,yunusların askeri görevlerde kullanımı,asker yunuslar

Yunuslar en zeki deniz memelisi olarak yüzlerce yıldır insanların ilgi alanındalar. Ancak eğer insanların yunusları yalnızca sevimli ve zeki birer canlı olarak görüp sevgi ile yaklaştıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira insanlar birçok canlı gibi yunusları da kendi özelliklerine uygun olarak farklı işlerde kullanmaktan çekinmiyorlar. Ve yunusların askeri amaçlarla kullanımı da bunlardan biri.

Soğuk savaş döneminin casus yunusları

Yunusların askeri alanda kullanımı denilince akla gelen ilk şey Sovyetler Birliği dağılmadan önce Rusya tarafından casusluk ve su altı mayın taraması için kullanılan yunuslar oluyor. Rusya bu dönemde yunusları kullanarak hem su altındaki mayınları buluyordu hem de yunuslar sayesinde haberleşme sağlıyordu. Yunusların yönlerini bulmakta ve cisimleri algılamakta kullandıkları son derece gelişmiş sonar sistemi sayesinde, Rusya su altı mayınlarını kolayca yunusların bulmasını sağlıyordu. Elbette bu yunuslar bu iş için öncelikle oldukça meşakkatli bir eğitimden geçiriliyor ve mayınları tanımak üzere özel eğitim alıyorlardı.

Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte Rusya ordusunun yunuslarına ne olduğu ise kesin olarak bilinmiyor. Ancak Rusya’nın bu denli donanımlı yunusları öylece suya saldığına inanmak doğrusu birazcık saflık olur.

Rusya hala yunusları kullanıyor

Bu yılın Mart ayında Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklama ile donanmasında görevlendireceği beş yunus balığı aradığını duyurdu.

Rus hükumeti satın alma dairesince yapılan açıklamada aranan yunusların ikisinin dişi üçünün ise erkek olduğu ve Rus donanmasına ait olan Kırım’da bulunan Sivastopol kentinde bulunan Rusya donanması Karadeniz filosunda görevlendirileceği belirtildi. Peki, Rus ordusunun 24 bin dolar kadar yüksek sayılabilecek bir bütçe ayırdığı bu beş yunus ne için kullanılacaklar?

Rus donanması bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı tabi ki ancak eldeki verilere dayanarak Rusların beş yunusu batık gemileri bulmak, mayınların yerini tespit etmek ve denizaltıları bulmak için kullanacağını söyleyebilmek mümkün. Elbette hayvan hakları örgütleri yunusların bu gibi işler için kullanılmasını kesinlikle doğru olmadığı konusunda hem fikir. İşlerin taşıdığı risklerin yanı sıra bu yunusların zorlu hatta acılı olarak tanımlanabilecek eğitimlerden geçirildiği de bilinen bir gerçek!

Vicdani retçiler de yunusların askeri amaçlarla kullanımına karşı!

Hayvan hakları örgütlerinin yanı sıra askerliğe karşı olan vicdani ret örgütleri de yunusların zorla askeri amaçlar için kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyorlar.

Kısacası yunusların askeri amaçlarla kullanımı Amerika ve Rusya gibi ülkelerin vazgeçemediği uygulamalardan olsa da aslında dünyanın büyük kısmının bu uygulamaya şiddetle karşı çıktığını da söyleyebilmek mümkün.

Paylaş
Önceki İçerikSarawak Yunusu ve Özellikleri
Sonraki İçerikPasifik Beyaz Yanlı Yunus Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

19 YORUMLAR

  1. köpeklerin bomba ve uyuşturucu bulunmasında kullanılması gibi bir durum. ancak köpekler uyuşturucu bulduğunda ölmek yerine ödüllendiriliyor. bu yunuslar mayını bulduğunda ölüyorlar sanırım. eğer öyleyse durum varhim.

    • Yunuslar mayınları bulduğu zaman ölmüyorlar 🙂 . Bu özel hayvanlarda sonar sistemi olduğu için mayınları tespit edebiliyorlar ve bağlı oldukları kişilere kendi yöntemleri ile haber veriyorlar. Tabi ölme riski de yok değil maalesef.

  2. Kara hayvanlarının bile büyük bir kısmı yunuslar kadar zeki değil. Frank Schatzing’in Sürü isimli kitabında yunuslar aynı sizin yazınızdaki gibi askeri görevler için kullanılıyorlardı. Grup için kendi hayatlarını bilinçli bir şekilde feda edecek kadar zekiler.

  3. Günümüzde hayvanlar insanlar tarafından bir çok alanda kullanılıyor. Bunların bir kısmı hem insanlara hem de hayvanlara fayda sağlarken diğer kısmı ise sadece insanlara fayda sağlıyor ve hayvanların hakkı gasp ediliyor. Bunlara örnek olarak, hayvanların denek olarak kullanılması, dövüşlerde kullanılması, zevk için pistlerde öldürülmesi gösterilebilir. Maalesef bu gibi faaliyetler birçok devlet tarafından da desteklenmekte.

  4. Sevdiğim hayvanlardan biri ancak son zamanlar çok sık kapalı alanlara çekilmeye başlandılar. Bu durum ilerleyen zamanlarda yunuslar için tehlikeli olacaktır. Aynı zamanda doğal dengeyi de korumak adına bu tarz olayları onaylamıyorum.

  5. İnsanların her şeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyorlar. Yunusları askeri alanda da görebiliyorsunuz çocukların eğlendiği yerlerde de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here