Yunusların Askeri Alanda Kullanımı

Yunuslar en zeki deniz memelisi olarak yüzlerce yıldır insanların ilgi alanındalar. Ancak eğer insanların yunusları yalnızca sevimli ve zeki birer canlı olarak görüp sevgi ile yaklaştıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira insanlar birçok canlı gibi yunusları da kendi özelliklerine uygun olarak farklı işlerde kullanmaktan çekinmiyorlar. Ve yunusların askeri amaçlarla kullanımı da bunlardan biri.

Soğuk savaş döneminin casus yunusları

Yunusların askeri alanda kullanımı denilince akla gelen ilk şey Sovyetler Birliği dağılmadan önce Rusya tarafından casusluk ve su altı mayın taraması için kullanılan yunuslar oluyor. Rusya bu dönemde yunusları kullanarak hem su altındaki mayınları buluyordu hem de yunuslar sayesinde haberleşme sağlıyordu. Yunusların yönlerini bulmakta ve cisimleri algılamakta kullandıkları son derece gelişmiş sonar sistemi sayesinde, Rusya su altı mayınlarını kolayca yunusların bulmasını sağlıyordu. Elbette bu yunuslar bu iş için öncelikle oldukça meşakkatli bir eğitimden geçiriliyor ve mayınları tanımak üzere özel eğitim alıyorlardı.

Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte Rusya ordusunun yunuslarına ne olduğu ise kesin olarak bilinmiyor. Ancak Rusya’nın bu denli donanımlı yunusları öylece suya saldığına inanmak doğrusu birazcık saflık olur.

Rusya hala yunusları kullanıyor

Bu yılın Mart ayında Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklama ile donanmasında görevlendireceği beş yunus balığı aradığını duyurdu.

Rus hükumeti satın alma dairesince yapılan açıklamada aranan yunusların ikisinin dişi üçünün ise erkek olduğu ve Rus donanmasına ait olan Kırım’da bulunan Sivastopol kentinde bulunan Rusya donanması Karadeniz filosunda görevlendirileceği belirtildi. Peki, Rus ordusunun 24 bin dolar kadar yüksek sayılabilecek bir bütçe ayırdığı bu beş yunus ne için kullanılacaklar?

Rus donanması bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı tabi ki ancak eldeki verilere dayanarak Rusların beş yunusu batık gemileri bulmak, mayınların yerini tespit etmek ve denizaltıları bulmak için kullanacağını söyleyebilmek mümkün. Elbette hayvan hakları örgütleri yunusların bu gibi işler için kullanılmasını kesinlikle doğru olmadığı konusunda hem fikir. İşlerin taşıdığı risklerin yanı sıra bu yunusların zorlu hatta acılı olarak tanımlanabilecek eğitimlerden geçirildiği de bilinen bir gerçek!

Vicdani retçiler de yunusların askeri amaçlarla kullanımına karşı!

Hayvan hakları örgütlerinin yanı sıra askerliğe karşı olan vicdani ret örgütleri de yunusların zorla askeri amaçlar için kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyorlar.

Kısacası yunusların askeri amaçlarla kullanımı Amerika ve Rusya gibi ülkelerin vazgeçemediği uygulamalardan olsa da aslında dünyanın büyük kısmının bu uygulamaya şiddetle karşı çıktığını da söyleyebilmek mümkün.

EN SON YAZILARIMIZDAN HABERDAR OL

Akvaryum balıkları hakkında bilgi, öneri ve tavsiyeler nelerdir? Evcil hayvanlar hakkında çok faydalı bilgiler ve öneriler nelerdir? Tüm Bu ve Buna Benzer Soruların En İyi Cevaplarını Abone Olup, Takipte Kalarak Öğrenebilirsin!

19 Comments

 1. Umut
  • admin
 2. Orhan
  • admin
 3. Fuat
  • admin
 4. Kerem
  • admin
 5. Kordinator
  • admin
 6. felicity
  • admin
 7. Basilisk
  • admin
 8. Yusuf
 9. Mustafa
 10. Kaan Tankara
 11. Oğuzhan
 12. fatih tunc