Zebra Vatoz Balığı Özellikleri

0
583
zebra-vatoz, zebra-vatoz-baligi, vatoz-baligi, akvaryum-vatoz-baligi
zebra-vatoz, zebra-vatoz-baligi, vatoz-baligi, akvaryum-vatoz-baligi

Zebra Vatoz balığı da çok dikkat çekici renge sahip olan bir kedi balığı çeşididir. Zebra Vatoz balığı yeni akvaryum balık türleri arasındadır. İlk olarak 1991 yılında ithal edilmeye başlanmıştır. İthal edilmeden önce bu balığa her hangi bir isim verilememiştir.

Zebra Vatoz ismini almadan önce L46 olarak isimlendirilmişti. Bu balık türü, sahip olduğu dikkat çekici renkler sayesinde, akvaryumcular arasında kısa sürede aranan balıklar listesine girdi. Ancak, bu kedi balığı türü çok tutulmasına rağmen, oldukça yüksek bir fiyata sahip.

Zebra Vatoz balığının bakımı kolay olan balıklardandır. Çok fazla ustalık istemesede, bu çok rahat bakılır anlamına gelmemeli. Çünkü bu balığın uygun yaşam koşullarının sağlanması gerekmektedir.

Eğer sizde akvaryumunuzda Zebra Vatoz besleyecekseniz, kavgacı olmayan ve sakin balık türleri arasına koymanız gerekmektedir. Çünkü bu vatoz balığı türü, sakin balıklar ile iyi anlaşır.

Ve kedi balıklarının genel özelliklerinden olan saklanma iç güdüsü bu türde de bulunmaktadır. Bu yüzden akvaryumunuzda bu balık türü için mutlaka saklanabileceği ortamı sağlamalısınız. Çok aşırı derecede aydınlığı sevmezler. Genelde hafif ve az ışığı severler.

Ayrıca, akvaryumunuzda hafif bir su akıntısı olursa, bu tür için gerekli ortam koşullarını sağlamış olursunuz. Zebra Vatoz balığının familyası otçul olmasına rağmen, bu balık türü et yemeyi oldukça fazla sever.

Bu kedi balığı türünün cinsiyet ayrımı için erkeğin başına bakmanız yeterli olur. Genelde erkek bireylerin kafası dişi bireylerden büyüktür. Ve erkek bireylerin solungaç kapağı iğneleri de dişilerden daha uzundur.

Bu türde yumurtaları erkek bireyler korur. Yavru balıklar yumurtadan çıktıktan 1 hafta sonra yüzmeye başlarlar. 2 hafta sonra ise yumurta zarı emilir.

Zebra Vatoz yavruları minik karideslerle beslenebilir. Ayrıca, sebze tozu ve donmuş gıdalarla da besleyebilirsiniz. Bu balık türünü üretmek istiyorsanız, üreme havuzunuzun su sıcaklığı 30 C (santigrad derece), 6,5 pH ve 4 C dH değerlerinde olmalıdır.

Zebra Vatoz Özellikleri

Bilimsel İsmi: Hypancistrus zebra

Türkçe İsmi: Zebra Vatoz Balığı

Familyası: Loricariidae (zırhlı kedi balıkları)

Anavatanı: Rio Xingu ve Brezilya

Boyutu: 7 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-27 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,5-7,0 pH

Optimum Su Sertliği: 5-12 dH

Yaşama Ortamı: Suyun dip kısımları

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Bu balık türü  hem etçil hemde otçuldur. Yiyecekleri arasında Tubifeks, Su Piresi ve doğranmış toprak solucanı gibi canlı besinler yer alır. İnce tabaka besinler ile de beslenebilir. Ama et türü besinleri bitkisel besinlere tercih ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here